Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab poprawił się, ale znacznie gorszy niż rok temu

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w styczniu do 22,9 pkt. i jest o 11,4 pkt. wyższy niż w grudniu, ale o 7,8 pkt. niższy niż przed rokiem

- poinformował Eugeniusz Śmiłowski, prezes Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor.

'Pierwszy pomiar w 2002 roku dowodził odreagowania placówek bankowych po stresie listopadowo-grudniowym, kiedy to wskaźnik koniunktury spadał. Teraz Pengab wrócił do poziomu z października' - powiedział Śmiłowski na konferencji Związku Banków Polskich w poniedziałek.

ROSNĄ DEPOZYTY, BANKOWCY SPODZIEWAJĄ SIĘ WZROSTU KREDYTÓW

W 50 proc. badanych placówek bankowych rosły depozyty na złotowych rachunkach bieżących, a w 23 proc. odnotowano spadek aktywności deponentów. Także w 50 proc. banków odnotowano wzrost lokat terminowych, natomiast spadek wystąpił w 26 proc. placówek.

31 proc. oddziałów spodziewa się dalszego wzrostu rachunków bieżących, a 17 proc. przewiduje spadek. W zakresie depozytów terminowych 35 proc. oddziałów oczekuje dalszego wzrostu, a 17 proc. spadku.

Akcja kredytowa rosła w 44 proc. placówek bankowych, a w 30 proc. malała. 65 proc. spodziewa się dalszego wzrostu akcji kredytowej, podczas gdy 12 proc. oczekuje spadku.

TROCHĘ LEPSZA SYTUACJA EKONOMICZNA BANKÓW

36 proc. bankowców oceniło sytuację ekonomiczną swoich oddziałów jako lepszą niż w ubiegłym miesiącu. Pogorszenie odnotowało 9 proc. oddziałów, a 55 proc. nie dostrzegło większych zmian.

Spośród badanych 20 proc. spodziewa się, że 2002 rok będzie lepszy lub zdecydowanie lepszy niż poprzedni, a 39 proc. nie oczekuje większych zmian. 40 proc. badanych uważa, że rok 2002 bedzie trochę gorszy albo zdecydowanie gorszy niż w 2001 roku. Na początku 2001 roku tylko 22 proc. badanych uznało, że rozpoczęty rok będzie gorszy niż poprzedni.

Większość bankowców oceniła rok 2001 jako ani dobry, ani zły, ale zdecydowanie gorszy, niż rok 2000.

41 proc. placówek bankowych spodziewa się podobnych wyników finansowych ich oddziałów, jak w 2001 roku. 38 proc. spodziewa się lepszych wyników, a 20 proc., że będą gorsze.

Bankowcy ze szczebla oddziałów opowiadają się za obniżeniem stóp procentowych w I kwartale 2002 roku. 69 proc. uważa, że RPP powinna obniżyć stopy o 1-2 pkt. proc., 19 proc. oczekuje obniżki o 3-4 pkt. proc., a 12 proc. uważa, że powinna pozostawić stopy na obecnym poziomie.

Ich zdaniem inflacja na koniec 2002 roku wyniesie 5,2 proc., czyli osiągnie podobny poziom, jaki przewidują analitycy central banków.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)