Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Pająk
|

Cień Elektrimu nad parkietem

0
Podziel się:

Mimo już dalece ograniczonego udziału akcji Elektrimu w kapitalizacji rynku, zachowanie się ich kursu ma duże znaczenie psychologiczne./ DM POLONIA NET /

Wczorajsza sesja na giełdach światowych nie mogła skończyć się inaczej. Zza oceanu napłynęła fala negatywnych impulsów, które spowodowały zdecydowaną przecenę akcji również na rynkach zachodnioeuropejskich. Wśród wspomnianych czynników znalazły się słabe dane makro /deficyt obrotów bieżących za II kwartał, liczba bezrobotnych w ostatnim tygodniu/, wystąpienie szefa FED-u przed Komisją Budżetu i Finansów /czynniki hamujące rozwój gospodarki/ i przemówienie prezydenta USA na forum ONZ /interwencja zbrojna w Iraku niemal pewna, chociaż zostaną wykorzystane jeszcze pokojowe możliwości rozwiązania problemu/. Najważniejsze indeksy giełdy nowojorskiej zakończył wczorajszy dzień około 2.5% spadkami, rynki w Europie jeszcze większymi. Podobne straty ponieśli dzisiaj inwestorzy na giełdach azjatyckich /Tokio, Hongkong/. Początek kolejnej sesji na rynkach zachodnioeuropejskich nie przyniósł poprawy nastrojów. Po pół godzinie notowań indeksy większości z nich traciły na wartości ponad 1%. W takich okolicznościach trudno
liczyć na optymizm w Warszawie. Ze spółek niewiele ciekawego. Część wierzycieli Elektrimu wypowiedziała warunki umowy restrukturyzacyjnej będącej elementem opracowanego układu /którego holding ostatecznie nie podpisał/. Otwiera to drogę prawną wierzycielom do ewentualnego złożenia wniosku o upadłość Elektrimu. Taki wniosek złożyli z kolei wierzyciele Mostostalu Gdańsk /słaby okres w budowlance najwyraźniej jeszcze się nie skończył/. Kontrakty terminowe przed otwarciem rynku akcji traciły nieznacznie na wartości /do 0.5%/. Początek sesji przynióśł spore spadki, zdecydowanie większe w przypadku indeksu TECHWIG.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Inwestorzy znowu nerwowo zareagowali na wspomniane informacje z Elektrimu, w których pojawiło się magiczne słowo „upadłość”. Kurs akcji błyskawicznie stracił na wartości niemal 15% /do pierwszego równoważenia „w dół”/. Niepokój zapanował na całym rynku. Po ponad 2% straciły na wartości akcje Netii i TPSA. Podobnie akcje większości spółek sektora informatycznego. Zdecydowanie więcej w tym gronie Onet /niemal 7%/ i Optimus /ponad 4%/. Z oczywistych względów wśród banków najbardziej w tym czasie spadła cena BRE /chwilami 5%/. Potencjał wzrostowy Mostostali Export i Zabrze na razie się skończył, kolejnym silnym spadkiem rozpoczęły się notowania Mostostalu Gdańsk /to nie trudno było przewidzieć/. Prawie 2% traciły początkowo na wartości akcje KHGM, PKNOrlenu dwa razy mniej. Spadek TECHWIG-u po kwadransie wyniósł około 4%, połowę z tego stracił na wartości WIG20. W kolejnym rynek nieco ochłonął z mocnych wrażeń i podjął próbę odrobienia w części straty z początku sesji.
Poprawiły się notowania banków i informatyki. Pojawił się popyt na walorach KHGM, PKNOrlen i TPSA. Kurs Elektrimu po pierwszym równoważeniu wyszedł „obronną ręką”. WIG20 zdołał odrobić połowę spadku, w mniejszym stopniu poprawa widoczna była na TECHWIG-u /Elektrim wciąż tracił na wartości kilkanaście procent/. Od 11.00 na parkiecie znowu zrobiło się nerwowo, notowania Elektrimu spadły do poziomu 1.56 PLN /-20%/. Mimo już dalece ograniczonego udziału akcji Elektrimu w kapitalizacji rynku, zachowanie się ich kursu ma duże znaczenie psychologiczne. W miarę upływu czasu inwestorzy spokojniej zaczęli podchodzić do dynamicznych zmian kursu Elektrimu a na rynku zapanował stagnacja /przy spadku WIG20 o około 1%/.

Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.09.13 Godz: 11:50
Spółek notowanych: 148
Spółek z kursami rosnącymi: 14 co stanowi: 9.5% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 58 co stanowi: 39.2% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 76 co stanowi: 51.4% rynku.

Największe wzrosty: HOGA.PL /7.14%/, AMERBANK /2.42%/, SOKOLOW /1.82%/, MOSTALWAR /1.03%/

Największe spadki: ELEKTRIM /-16.84%/, PAZUR /-15%/, MOSTALGD /-14.29%/, ENERGOPŁD /-13.58%/

Łączne dotychczasowe obroty: 40.07 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 10.48 mln PLN

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
W notowaniach jednolitych największą płynność wykazały akcje Ponaru.

Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.09.13 Godz: 11:50
Spółek notowanych: 77
Spółek z kursami rosnącymi: 6 co stanowi: 7.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 62 co stanowi: 80.5% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 9 co stanowi: 11.7% rynku.

Największe wzrosty: 7BULLS.COM /19.9%/, PEKABEX /8.91%/, CENSTALGD /1.69%/, ENERGOPOL /1.19%/

Największe spadki: SKOTAN /-18.7%/, PEKPOL /-18.7%/, BEEFSAN /-16.67%/, SANWIL /-10.58%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.39 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PONAR które osiągnęły poziom: 0.34 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)