Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobre nastroje w Warszawie

0
Podziel się:

Po pierwszym kwadransie notowań wzrost WIG20 osiągnął prawie 1% /TECHWIG połowę z tego/. Około 11.00 rynek osiągnął kolejny, lokalny szczyt. W tym czasie WIG20 zyskał około 1.5% / DM POLONIA NET /

Na światowych giełdach bez zmian. Kursy i indeksy nadal spadają. Przyczyny wciąż te same. Brak oznak ożywienia gospodarczego, zagrożenie konfliktem w Iraku, wzrost ceny ropy naftowej, korekta prognoz finansowych ze spółek. W Niemczech doszły wyniki wyborów, wczoraj w USA brak decyzji FED-u o obniżce stóp procentowych /chociaż na taką raczej mało kto liczył/. Inwestorom jak na razie brak argumentów do zajmowania pozycji na rynku, o skali spadków decyduje mniejsza lub większa podaż akcji.

Mimo chwilowej stabilizacji, wczorajsza sesja na większości rynków zakończyła się „na minusie”. Tak było również za oceanem, główny indeks giełdowy Do Jones stracił na wartości 2.4%. Znacznie lepiej zachował się rynek Nasdaq, który utrzymał poziom z poniedziałku. Tokio i Hongkong zakończyło dzisiejszą sesję 1.7% zniżką indeksów. Początek kolejnej sesji na rynakch zachodnioeuropejskich nie przyniósł niestety poprawy nastrojów. Po kilku minutach indeksy większości z nich obniżyły się średnio o około 1.5%.

Wydaje się, że podobna atmosfera może dominować na warszawskim parkiecie, który coraz wyraźniej podąża śladem giełd światowych. Na obniżkę stóp przez RPP trudno raczej liczyć, zwłaszcza w obliczu parametrów przyjętego przez rząd projektu przyszłorocznego budżetu. Ze spółek brak istotniejszych informacji. Rząd w strategii prywatyzacji dopuszcza połączenie Rafinerii Gdańskiej z PKNOrlenem, jednak do sprzedaży tej pierwszej raczej w tym roku nie dojdzie.

BCP /Banco Comercial Portugues/ zdementował pogłoski o możliwości wyjścia z BIG BG zaliczając tę inwestycje do strategicznych w Europie Wschodniej. Jak się okazało, cudowne „uzdrowienie” kursu akcji Onetu odbyło się z pomocą samej spółki. Poinformowała ona o kupowaniu swoich akcji w celu obrony kursu /to jeden z nielicznych takich działań na naszej giełdzie/.

Przed otwarciem rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 traciły na wartości ponad 1%. Początek sesji stanowił chyba zaskoczenie. Spadki indeksów na otwarciu były niewielkie w dodatku z minuty na minutę notowania ulegały poprawie. Poprawiła się atmosfera na giełdach zachodnioeuropejskich, po 10.00 praktycznie indeksy wszystkich rynków były na „plusie” /spadek niemieckiego wskaźnika nastrojów przedsiębiorców w sierpniu okazał się minimalny/.

Przy braku większej aktywności ze strony podażowej, jest szansa że dzisiejsza sesja przyniesie uspokojenie nastrojów. Początek sesji nie przyniósł większych zmian kursów Elektrimu i Netii. Otwarcie na TPSA było poniżej wczorajszego poziomu ale przy zdecydowanym popycie akcje spółki szybko zyskały na wartości ponad 1.5%. Szybko zaczęły rosnąć też kursy spółek informatycznych i banków. W pierwszej grupie Wyraźniej Compland i Sofbank /do 2%/. W drugiej BPH i PEKAO /podobnie/. Najbardziej płynnymi akcjami w budowlance pozostają walory Mostostalu Export. Cena walorów KGHM i PKNORlenu wzrosła o około 1.5%.

Po pierwszym kwadransie notowań wzrost WIG20 osiągnął prawie 1% /TECHWIG połowę z tego/. Po niewielkiej korekcie przez kolejne poł godziny wzrosty były kontynuowane. Tym razem ich liderem okazały się akcje Elektrimu /chwilami prawie 10.0%/ i Netii /do +4.0% do 6.0%/. Nadal w czołówce pozostały KGHM, PKNOrlen i TPSA /wzrost 1.5%-2.0%/. Około 11.00 rynek osiągnął kolejny, lokalny szczyt. W tym czasie WIG20 zyskał około 1.5%.

Utrzymujące się wzrosty w Europie /średnio +2.0%/ sprzyjały utrwaleniu się osiągniętych poziomów kursów i indeksów na naszym parkiecie w nastepnych kwadransach.

Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.09.25
Godz: 11:46
Spółek notowanych: 148
Spółek z kursami rosnącymi: 36 co stanowi: 24.3% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 58 co stanowi: 39.2% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 54 co stanowi: 36.5% rynku.

Największe wzrosty: SIMPLE /8.63%/, ELEKTRIM /7.59%/, IGROUP /7.41%/, EFL /4.78%/
Największe spadki: APEXIM /-14.29%/, AMERBANK /-10%/, PPWK /-9.77%/, KABLE /-8.57%/

Łączne dotychczasowe obroty: 46.60 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PKN które osiągnęły poziom: 10.73 mln PLN

W notowaniach jednolitych większe obroty tym razem na Próchniku /ponad 135 tys. sztuk/.

Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.09.25
Godz: 11:47
Spółek notowanych: 77
Spółek z kursami rosnącymi: 9 co stanowi: 11.7% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 62 co stanowi: 80.5% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 6 co stanowi: 7.8% rynku.

Największe wzrosty: SKOTAN /19.88%/, AMPLI /16.67%/, NOVITA /10%/, FASING /4.96%/
Największe spadki: BEST /-9.18%/, SANWIL /-6.06%/, BYTOM /-4.04%/, OLAWA /-3.37%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.11 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PROCHNIK które osiągnęły poziom: 0.08 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)