Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektrim rozdaje karty w Warszawie

0
Podziel się:

Zgodnie z oczekiwaniem karty na dzisiejszej sesji zaczął rozdawać Elektrim. W pierwszym kwadransie spadek kursu jego akcji przekroczył 10%. W kolejnym zdołał on odrobić połowę z początkowego spadku / DM POLONIA NET SA /

Optymistyczne zakończenie ubiegłego tygodnia na światowych giełdach powinno zaowocować dzisiaj poprawą koniunktury na warszawskim parkiecie. Powinno wcale nie oznacza, ze musi. Kolejna porcja dobrych danych makroekonomicznych z gospodarki amerykańskiej /PPI, wykorzystanie mocy produkcyjnych i wzrost produkcji przemysłowej w lutym oraz poprawa nastrojów konsumenckich/ pozwoliła zakończyć piątkową sesję znaczącymi wzrostami na nowojorskim parkiecie. Indeksy Dow Jones i Nasdaq zyskały na wartości niemal po 1%. Na dobrych danych za oceanem zyskały również rynki zachodnioeuropejskie, kończąc piątkową sesję sporymi zwyżkami. Swoimi ścieżkami podąża giełda w Tokio, dzisiaj tamtejszy indeks stracił na wartości ponad 1% /w Hongkongu niewielki wzrost/. Dobre nastroje utrzymały się dzisiaj w Europie, chociaż skala wzrostów indeksów na większości z nich na razie /po pół godzinie od otwarcia/ symboliczna.

Wydaje się, że nieco lepiej powinno być na warszawskim parkiecie. W piątek rodzimi inwestorzy praktycznie nie skorzystali na kolejnej dobrej sesji za oceanem. Dane o inflacji w lutym można uznać za lepsze od oczekiwań. W skali roku wskaźnik zanotował minimalny wzrost do 3.5%. To raczej zwiększa oczekiwania na kolejną obniżkę stóp procentowych przez PP.

Niestety, kilka informacji ze spółek może skutecznie zamortyzować szanse na większe wzrosty w dniu dzisiejszym. To gównie doniesienia z Elektrimu i KGHM. Wygląda na to, że coraz bliżej faktycznego „rozbioru” pierwszego z holdingów. To co z niego pozostanie na parkiecie może się okazać dużo mniej warte niż obecna wycena rynkowa. Na dzisiejsze notowania akcji KGHM może mieć zdecydowany wpływ ujawnienie przez prasę szczegółów inwestycji jakie spółka prowadziła w Kongu.

Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji, kontrakty były notowane znacznie powyżej piątkowego zamknięcia /ponad 0.5%/. Otwarcie notowań ciągłych przebiegło jeszcze spokojnie. Z minuty na minutę rynek zaczął tracić na wartości. Po kwadransie spadek WIG20 przekroczył 0.5% a TECHWIG-u doszedł niemal do 2%.

Zgodnie z oczekiwaniem karty na dzisiejszej sesji zaczął rozdawać Elektrim. Inwestorzy zareagowali bardzo nerwowo. W szybkim tempie spadek kursu jego akcji przekroczył 10%. I to on wpłynął na silną zniżkę indeksów. Presji Elektrimu nie oparły się walory pozostałych „telkomów” Netia, TPSA/, które chwilami traciły na wartości ponad 2%. Bardzo dobrze rozpoczęły dzień walory najważniejszych spółek informatycznych. Comarch i Compland na „plusach”, pozostałe neutralnie.

Niewiele ciekawego na walorach banków i spółek budowlanych. W pierwszej grupie na uwagę zasługuje PEKAO. Wzrost kursu i silny popyt na jego akcje mówią same za siebie. Wśród spółek budowlanych wyróżnia się Budimex, przeprowadzona w piątek pakietówka na jego walorach umocniła ich kurs w okolicach 29 PLN. Silnie zachowują się akcje Orbisu i PKNOrlenu /wzrost kursów w granicach 1%/. Zaskoczeniem może być dobra postawa walorów KGHM. Inwestorzy spokojnie przyjęli analizę inwestycji w Kongu. Kurs miedziowych walorów w zasadzie utrzymuje się w oklicach poziomie z piątkowego zamknięcia /1405 PLN/.

Silne spadki indeksów trwały przez kwadrans. W kolejnym rozpoczęła się „obrona” kursu akcji Elektrimu. Zdołał on odrobić połowę z początkowego spadku /cena powróciła w okolice 7.60-7.65 PLN/. Z poprawą notowań Elektrimu poprawiła się atmosfera na rynku. Wzrosty zaczęły notować kursy akcji Prokomu i Softbanku, stratę odrabiać TPSA. Od 10.30 rynek nieco uniezależnił się od Elektrimu i wszedł w okres stabilizacji. Przez godzine WIG20 utrzymywał się na poziomie 0.5% poniżej wczorajszego zamknięcia.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.03.18 Godz: 11:47 Spółek notowanych: 146
Spółek z kursami rosnącymi: 23 co stanowi: 15.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 50 co stanowi: 34.2% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 73 co stanowi: 50.0% rynku.

Największe wzrosty: ANIMEX /14.55%/, TIM /6.06%/, ROPCZYCE /3.89%/, BORYSZEW /1.87%/

Największe spadki: APEXIM /-19.86%/, ELEKTRIM /-9.09%/, EBI /-9.09%/, SIMPLE /-9.06%/

Łączne dotychczasowe obroty: 39.41 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 21.01 mln PLN

Płynność notowań jednolitych w zasadzie bez zmian. Podczas pierwszego fixingu największe obroty na walorach Garbarnii, Ponaru i Famotu.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.03.18 Godz: 11:45 Spółek notowanych: 86
Spółek z kursami rosnącymi: 11 co stanowi: 12.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 58 co stanowi: 67.4% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 17 co stanowi: 19.8% rynku.

Największe wzrosty: LUKBUT /18.18%/, PEMUG /9.91%/, GARBARNIA /6.59%/, KRAKBROKERS /4.17%/

Największe spadki: PEKPOL /-13.51%/, PEKABEX /-10.26%/, ODLEWNIE /-9.33%/, INDYKPOL /-8.72%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.23 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: GARBARNIA które osiągnęły poziom: 0.06 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)