Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrolowany spadek

0
Podziel się:

Po spokojnym otwarciu, pierwsze pól godziny przyniosły wyraźniejszy spadek kursów i indeksów, następnie jednak spadek WIG20 został ograniczony do 0.5 / DM POLONIA NET /

Podobnie jak we wtorek, również wczoraj o zakończeniu sesji na nowojorskim parkiecie zadecydowały ostatnie dwie godziny notowań. Tym razem należały one do strony podażowej, w efekcie czego główne indeksy tamtejszego rynku straciły na wartości po ponad 2% /Dow Jones, Nasdaq/. Inwestorzy wyraźniej zareagowali na obniżone rekomendacje i prognozy dla Cisco Systems /przez UBS Warburg/ jak również prognozy przedstawione przez Dow Chemicals /drugi największy amerykański holding chemiczny/. Szeroko komentowane jest również błędne zlecenie sprzedaży akcji Cisco, które przyczyniło się do spadku kursu jego akcji /za 4 mld USD zamiast mln/. Już po sesji prognozy obniżył tez producent układów scalonych AMD. Rynki zachodnioeuropejskie nie zdążyły wczoraj zareagować na doniesienia zza oceanu i sporo wzrosły drugi dzień z rzędu. Kolejne spadki zanotowały dzisiaj giełdy azjatyckie /Tokio i Hongkong średnio o 1.5%/.

Początek kolejnego dnia w Europie to spadkowe dopasowanie się do wczorajszego zamknięcia na giełdzie nowojorskiej /w Niemczech giełda zacznie pracę z opóźnieniem - Święto Zjednoczenia/. Pierwsze pół godziny notowań przyniosło zniżki tamtejszych indeksów w granicach 1.0%-2.0%.

Wydaje się, że spadków nie uniknie dzisiaj warszawski parkiet, można przypuszczać że ich skala nie będzie jednak duża. Jedną z istotniejszych informacji ze spółek jest odrzucenie przez sąd wniosku Elektrimu o przesunięcie terminu rozprawy o upadłość holdingu /wyznaczonej na 07 października - co dalej?/. Przed otwarciem rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 traciły na wartości w granicach 0.5%-1.0%. Sesja rozpoczęła się spokojnie o indeksy w zasadzie od poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Zgodnie z oczekiwaniem, od sporych spadków rozpoczęły się notowania Elektrimu /ale kurs szybko odrobił straty/. Podobnie było na Netii /ale bez obrotu/. Z telkomów tylko TPSA rozpoczęła notowania neutralnie. Bez większych zmian w informatyce - słabiej od sektora Optimus /mały obrót/ i Comarch /kurs chwilowo poniżej 23 PLN/. Niewielkie zmiany kursów również na bankowych akcjach /wzrost na PEKAO stabilizuje rynek/. Wyraźna stagnacja w budowlance. Od niewielkich wzrostów rozpoczęły się notowania na KGHM, w miarę upływu czasu walory zaczęły tracić na wartości. Bez zmian na PKNOrlen, mimo że wokół prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej robi się coraz bardziej gorąco. Spore spekulacyjne ruchy cen na akcjach 4Media /spadek/ i Getinu /wzrost/.

Po spokojnym otwarciu, pierwsze pól godziny przyniosły wyraźniejszy spadek kursów i indeksów. Bardziej zdecydowanie na wartości straciły walory BPH /ponad 2%/, KGHM /chwilowo -1.5%/, PEKAO i PKNOrlen /-1.0%/, Prokom i TPSA /-1.5%/. W efekcie spadek indeksów WIG20 i TECHWIG wyniósł około 1%. Od tego poziomu rozpoczęło się odrabianie strat. Zdecydowanej poprawie uległa atmosfera na rynkach zachodnioeuropejskich /spadki indeksów w granicach 0.5%-1.0%/. W kolejnej godzinie poprawiły swoje notowania banki /poza Handlowym, który przeceniono o ponad 3%/, prawie odrobiły spadki kursy akcji KGHM i PKNOrlenu, na „plusach” znalazły się Prokom i Sofbank. Spadek WIG20 został ograniczony do 0.5% /nadal o 1% poniżej wczorajszego zamknięcia utrzymywała się wartość TECHWIG-u/. Rolę spekulacyjnego papieru przejął Howell /po „równoważeniu w górę” wzrost kursu niemal 20%/.

Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.10.03
Godz: 11:48
Spółek notowanych: 148
Spółek z kursami rosnącymi: 17 co stanowi: 11.5% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 58 co stanowi: 39.2% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 73 co stanowi: 49.3% rynku.

Największe wzrosty: HOWELL /19.57%/, PIASECKI /7.32%/, GETIN /5.8%/, SUWARY /3.47%/
Największe spadki: SZEPTEL /-12.03%/, CSS /-11.45%/, LENTEX /-10.86%/, OCEAN /-8.33%/

Łączne dotychczasowe obroty: 26.29 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 5.54 mln PLN

W notowaniach jednolitych bez zmian, małe obroty i wiele przypadkowych zmian kursów.

Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.10.03
Godz: 11:48
Spółek notowanych: 75
Spółek z kursami rosnącymi: 11 co stanowi: 14.7% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 56 co stanowi: 74.7% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 8 co stanowi: 10.7% rynku.

Największe wzrosty: EKOBROB /18.42%/, TONSIL /10%/, BUDOPOL /8.7%/, ELEKTROWAR /6.9%/
Największe spadki: 7BULLS.COM /-19.46%/, POLAR /-10.09%/, GPRD /-9.75%/, FON /-8.89%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.07 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: ELEKTROWAR które osiągnęły poziom: 0.02 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)