Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mizerne uderzenie popytu w Warszawie

0
Podziel się:

Po małej euforii na początku notowań, popyt ustąpił miejsca podaży i WIG20 w równie szybkim tempie jak zyskał – stracił 10 pkt / DM POLONIA NET SA /

Nastroje na giełdach Nowego Jorku zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wczoraj widoczną przewagę uzyskały byki. Uderzenie popytu poszło głównie w stronę spółek tradycyjnej gospodarki (Dow Jones +2%). Nasdaq zyskał można rzec zaledwie 1,4%, co dla tego indeksu nie jest żadnym osiągnięciem. Na razie inwestorzy podchodzą z rezerwą do tego segmentu rynku. Wzrosty na Wall Street wywołały istną euforię zakupów na giełdzie tokijskiej. Indeks Nikkei zyskał aż 4,7%. Inwestorzy japońscy liczą na efekty działania rządu, które zmierzają do ożywienia pozostającej od wielu lat w recesji – gospodarki. Giełdy europejskie niesione poprawą nastrojów w Ameryce również rozpoczęły dzisiejsze sesje od wzmożonego popytu na akcje, co dało 1,5 procent wzrostu na głównych wskaźnikach giełdowych Eurolandu.

PRZEBIEG SESJI
Uderzeniem popytu rozpoczęła się także sesja w Warszawie. W pierwszych minutach WIG20 doszedł do 1364 pkt. Tym samym zostało zamknięte okno bessy na wysokości 1354 pkt. Drożały blue chipy oraz branża IT. Wzrostom przewodził TECHWIG, któremu tym razem Netia (+6%) dodawała punktów. Drugi po TPSA telekom już od kilku dni dostarcza silnych wrażeń giełdowych graczom, szczególnie tym o najkrótszym czasie dokonywanych inwestycji.

Na uwagę zasługuje dzisiaj Mostostal Export (+4%). Spółka poinformowała, że nosi się z zamiarem skupu i umorzenia własnych akcji za kwotę 10 mln zł. Przy cenie giełdowej 3 zł daje to ok. 7 procent kapitału akcyjnego. Podobne zwyżki są udziałem Optimusa Technologie (+4,5%). Od czasu podziału nowosądeckiej firmy na dwie części, walory zostały przecenione o połowę. Dlatego dzisiejszy jego wzrost można traktować jako techniczne odreagowanie ostatnich mocnych spadków.

Tematem dnia jest zaostrzający się konflikt w Stomilu Olsztyn. Inwestor strategiczny Michelin zagroził wstrzymanie finansowania inwestycyjnego i zmniejszenie sprzedaży eksportowej. Rynek odebrał to na razie jako kroki, zmierzające do zastraszenia mniejszościowych akcjonariuszy. Kurs olsztyńskiej spółki spadł tylko 2 procent (na niewielkim obrocie).

Po małej euforii na początku notowań, popyt ustąpił miejsca podaży i WIG20 w równie szybkim tempie jak zyskał – stracił 10 pkt. Indeks 20 najbardziej liczących się na WPGW spółek oscylował przez jakiś czas wokół 1355 pkt. po czyn nastąpiło niestety wybicie w dół.

Wydaje się, że bezpośrednią przyczyną takiego obrotu sprawy był wzrost bezrobocia w styczniu do 18% (z 17,4% w grudniu). Z pojawieniem się odpowiedniego komunikatu GUS-u rozpoczęła się właśnie wyprzedaż akcji. Po malejącej inflacji, spadku produkcji przemysłowej dane te są kolejnym dowodem na postępującą w naszym kraju recesję.

Impulsem aktywizującym sprzedaż była również widoczna dystrybucja walorów PKN (duży obrót) połączona ze spadkiem ceny (-2,5%). Dzisiaj odbywa się NWZA petrochemicznego giganta, na którym dojdzie zapewne do politycznego podporządkowania zarządu firmy. To z kolei rodzi podejrzenie o znacznym zahamowaniu procesu prywatyzacyjnego tak potrzebnym spółce..

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.02.21 Godz: 11:49 Spółek notowanych: 145
Spółek z kursami rosnącymi: 43 co stanowi: 29.7% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 42 co stanowi: 29.0% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 60 co stanowi: 41.4% rynku.

Największe wzrosty: EFL /7%/, ELZAB /5.88%/, MPECWRO /5.48%/, ECHO /5.27%/

Największe spadki: APEXIM /-8.82%/, PROJPRZEM /-7.2%/, EBI /-7.14%/, EXBUD /-6.97%/

Łączne dotychczasowe obroty: 88.22 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PKN które osiągnęły poziom: 36.97 mln PLN

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.02.21 Godz: 11:49 Spółek notowanych: 87
Spółek z kursami rosnącymi: 12 co stanowi: 13.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 59 co stanowi: 67.8% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 16 co stanowi: 18.4% rynku.

Największe wzrosty: SANWIL /18.8%/, PONAR /17.08%/, ELEKTROWAR /6.67%/, TONSIL /5.56%/

Największe spadki: BYTOM /-8%/, BELCHATOW /-7.14%/, OLAWA /-5.71%/, PEMUG /-5.11%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.65 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: ODLEWNIE które osiągnęły poziom: 0.28 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)