Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Pająk
|

Odreagowanie wczorajszej sesji

0
Podziel się:

Sesja zaczęła się od korekcyjnych spadków kursów ostatnich liderów wzrostów. Jednak raz po raz rynek podejmuje próby zmniejszenia wartości 'minusów' / DM POLONIA NET /

Zaskakujący przebieg miał wczorajsza sesja na nowojorskim parkiecie. W atmosferze silnych wzrostów na rynkach zachodnioeuropejskich, początek dnia za oceanem zapowiadał podobne zwyżki na tamtejszej giełdzie. Dobre informacje dla spółek /min. pozytywna rekomendacja dla Intela wydana przez Merrill Lynch, dobre wyniki sprzedaży największych sieci handlowych/ ustąpiły danym o listopadowej aktywności w amerykańskim przemyśle /wzrost niewielki w porównaniu z oczekiwaniami rynku/. To sprawiło, że indeksy w Europie zakończyły dzień dużo mniejszymi wzrostami niż notowały w trakcie dnia. Sesja na nowojorskim parkiecie zakończyła się w zasadzie neutralnie /niewielki wzrost Nasdaq-a, podobny spadek Dow Jonesa/. Bez większych zmian również na giełdach azjatyckich /Tokio i Hongkong prawie „na zero”/. Warto przypomnieć, że wczorajsza sesja w Warszawie to ponad 3% wzrost głównych indeksów giełdowych /WIG20, TECHWIG/. Gdyby założyć, ze na rynek w określony sposób „dopasuje się” do popołudniowych wydarzeń na światowych
giełdach to ewentualna korekta wzrostów będzie naturalną. Tym bardziej, że początek sesji na rynkach zachodnioeuropejskich wskazuje na stabilizację z tendencją spadkowa /po pół godzinie notowań spadek wartości indeksów wyniósł około 0.5%/. Informacji makroekonomicznych z rodzimego rynku brak. Ze spółek również niewiele. Firma INEC Services pozbyła się już wszystkich posiadanych akcji BIG BG /prawie 3% kapitału banku/, zagrożenie podażą minęło. Optimus ma zamiar wyemitować obligacje za 20 mln PLN w celu restrukturyzacji zadłużenia i zmniejszenia kosztów jego obsługi. Warto zauważyć, że kapitały własne spółki są na bardzo niskim poziomie jego wycena rynkowa jest niemal 10 razy wyższa od ich wartości. Przed otwarciem rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 wykazywały tendencję spadkową /nawet -0.5%/. Początek sesji przyniósł spadki indeksów, które w pierwszym kwadransie pogłębiły się do niemal 1.0% /WIG20, TECHWIG/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Sesja zaczęła się od korekcyjnych spadków kursów ostatnich liderów wzrostów. Wśród spółek telekomunikacyjnych bez zmian na Elektrimie, prawie po 1% straciły początkowo na wartości Netia i TPSA /z tendencją do poprawy/. Korekcie nie oparły się też w większości walory banków /spadki do 1.0%/, nieco silniejsze BIG BG i BRE /praktycznie kursy bez zmian/. W niewielkim stopniu spadki kursów notowały w tym czasie również akcje spółek informatycznych. Lider branży - Prokom - tracił na wartości 1.5%. Na przeciwnym biegunie Comarch /+1.5% i wyżej/. W budowlance bez większej płynności. Chyba z tego względu akcje Budimexu zniżkowały chwilowo o ponad 3%. Korekta /niewielka/ nie ominęła tez kursów walorów KGHM i PKNOrlen /prawie -1.0%/. Z mniejszych spółek na uwagę zasługuje Polifarb Cieszyn /próba kontynuacji wzrostów/ i Sokołów /+3.0% - to 4% wyżej od ceny w wezwaniu na sprzedaż akcji po 2.20 PLN/. Drugi kwadrans rynek rozpoczął od wyraźnego odrabiania początkowych strat.
Poprawiły się notowania Comarch /prawie +3.0%/, Complandu /+1.0%/, KGHM /na „plusie”/ i TPSA /mniejszy spadek/. Jednak jeszcze przed 11.00 rynek ponownie zaczął opadać. Pogorszyły się notowania walorów spółek tworzących WIG20, zdecydowanie mocniejszy okazał się TECHWIG. Na pierwszym odbijała się min. słabsza w tym czasie postawa walorów BPH /chwilami -1.8%/, BRE /kurs powrócił do spadku/, PKNOrlenu i PEKAO /spadek ponad 1.0%/ i TPSA /-0.7%/. TECHWIG zawdzięczał swoją „siłę” wzrostom na akcjach spółek informatycznych - Comarchu, Complandu, Onetu, Sofbanku.

Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.12.03 Godz: 11:47
Spółek notowanych: 152
Spółek z kursami rosnącymi: 36 co stanowi: 23.7% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 47 co stanowi: 30.9% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 69 co stanowi: 45.4% rynku.

Największe wzrosty: IGROUP /7.14%/, POLFAKUTNO /5.04%/, KABLE /4.63%/, PROCHEM /4.42%/

Największe spadki: LGPETRO /-10.19%/, WANDALEX /-6.98%/, EMAX /-6.09%/, ATLANTIS /-5.71%/

Łączne dotychczasowe obroty: 81.20 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 22.70 mln PLN

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
W notowaniach jednolitych bez zmian, obroty wręcz „śladowe”.

Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.12.03 Godz: 11:47
Spółek notowanych: 64
Spółek z kursami rosnącymi: 10 co stanowi: 15.6% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 45 co stanowi: 70.3% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 9 co stanowi: 14.1% rynku.

Największe wzrosty: YAWAL /21.21%/, BEEFSAN /11.11%/, BYTOM /10.1%/, INSTAL /8.06%/

Największe spadki: PROCHNIK /-11.11%/, BEDZIN /-10.18%/, FASING /-8.78%/, INSTALKRK /-5.26%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.04 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: GRAJEWO które osiągnęły poziom: 0.01 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)