Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadki indeksów

0
Podziel się:

WIG 20 w równowadze przebywał kolejne trzy kwadranse, po których rozpoczęły się znaczące spadki indeksów /DM POLONIA NET SA /

Chociaż krótszy i świąteczny, nowy tydzień na warszawskim parkiecie zapowiada się raczej ciekawie. Przy stabilnej sytuacji na giełdach światowych /można mieć taka nadzieję/, rodzimi inwestorzy skupią się raczej na informacjach z bliższego otoczenia. Jedną z niewiadomych będzie wynik dwudniowego posiedzenia RPP. Chociaż oczekiwanie na kolejną obniżkę stóp procentowych nie jest powszechne, to nie należy jednak takiej wykluczyć. Tuż przed świętami pojawi się pakiet danych publikowanych przez GUS /min. o produkcji przemysłowej w marcu/.

Nie powinno zabraknąć również istotnych informacji ze spółek. Wierzyciele Elektrimu są skłonni negocjować warunki układu proponując rozłożenie długu na raty /ale bez redukcji/. Być może zarząd holdingu zdecyduje się wreszcie na poważne rozmowy. W środę powinna zapaść długo oczekiwana decyzja NWZA Netii o emisji akcji dla wierzycieli. Chociaż już zdyskontowana, to z uwagi na charakter akcji spółki /”spekulacyjny”/, nie należy wykluczyć silniejszych zmian kursu na tym „papierze”. Warto jeszcze pamiętać, że obecny tydzień jest ostatnim w kończącym się kwartale. To sprzyja „niespodziewanym wycenom akcji spółek”, których walory s ą w posiadaniu podmiotów prawnych i funduszy /czyszczenie bilansów i wycena portfeli/. Najbliższe sesje nie powinny być więc nudne.

Na rynkach zagranicznych bez większych niespodzianek, chociaż z lekką tendencja spadkową. W takiej atmosferze zakończyła się piątkowa sesja na nowojorskim parkiecie. Dow Jones stracił na wartości 0.5%, indeks rynku Nasdaq prawie dwa razy więcej. Podobnymi spadkami zakończyła się dzisiejsza sesja na większości giełd azjatyckich. Bez większych emocji rozpoczął się dzień na rynkach zachodnioeuropejskich. Indeksy większości z nich nie odbiegają zasadniczo od poziomów, jakie osiągnęły na zakończenie ubiegłego tygodnia.

Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji, kontrakty terminowe na WIG20 notowane były na niewielkim „plusie”. Poczatek notowań do spokojnych nie należał. Otwarcie przyniosło spore wzrosty indeksów, zwłaszcza TECHWIG-u.

Zgodnie z oczekiwaniem zachowały się walory spółek telekomunikacyjnych. Elektrim od początku notowań tracił na wartości, chwilami ponad 4%. Na przeciwnym biegunie Netia. Spekulacyjna „machina” ruszyła. Po kilku minutach pierwsze równoważenie kursu „w górę”. Po otwarciu widełek jego wzrost przekroczył 20% /do 4.20 PLN/. Najbardziej stabilnie zachowują się walory TPSA notując lekki wzrost kursu /do 1%/.

Dobrze zachowuje się od początku notowań branża informatyczna. Walory największych spółek tego sektora notują wzrosty kursów w granicach 1%. Najsilniejszy tym razem Sofbank /+1.5%/. Wyraźny spadek na akcjach Grupy Onet - niemal 2%. Banki nadal silne. Kurs BIG BG dotarł nawet do 3.60 PLN /wzrost około 2%/. Spokojniej niż w piątek na walorach PEKAO /kurs w okolicach historycznego maksimum - 111 PLN/. W budowlance najsilniej zachowują się walory Mostostalu Warszawa /cena przekroczyła 10 PLN/. Silnie i stabilnie zachowują się akcje KGHM i PKNORlenu - w obu przypadkach w zasadzie bez zmiany kursu. Z pozostałych spółek na uwagę zasługują akcje Centrozapu. Po informacji o przedawnieniu sprawy o zaległym podatku /ponad 50 mln PLN/ akcji spółki zdrożały o niemal 15%.

Po kilku minutach optymizm na parkiecie nieco osłabł, indeksy rozpoczęły opadanie. Po pół godzinie rynek złapał równowagę przy WIG20 w okolicach piątkowego zamknięcia /TECHWIG - wzrost o około 1.5%/. %/.

W takiej równowadze przebywał kolejne trzy kwadranse, po których rozpoczęły się znaczące spadki indeksów. Na TECHWIG-u został zniesiony cały początkowy wzrost wartości a WIG20 dotarł do poziomu ponad 0.5% niższego od zamykającego ubiegły tydzień. W tym czasie zdecydowanie osłabły notowania Elektrimu /do 5.35 PLN - spadek 10%/, Netii /zostało połowę z początkowego wzrostu/, KGHM i PKNOrlen /około -1%/. Podobnie zachowały się walory banków i spółek informatycznych /PEKAO - spadek kursu niemal 3%/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.03.25 Godz: 11:47
Spółek notowanych: 146
Spółek z kursami rosnącymi: 22 co stanowi: 15.1% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 54 co stanowi: 37.0% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 70 co stanowi: 47.9% rynku.

Największe wzrosty: CENTROZAP /20.32%/, NETIA /10.32%/, MOSTALWAR /4.64%/, MOSTALGD /4.07%/

Największe spadki: KOPEX /-14.61%/, SZEPTEL /-9.66%/, ELDORADO /-9.37%/, ELKOP /-8.12%/

Łączne dotychczasowe obroty: 60.20 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PEKAO które osiągnęły poziom: 14.03 mln PLN

Największe obroty na akcjach spółki: PEKAO które osiągnęły poziom: 14.03 mln PLN

W notowaniach jednolitych tym razem kompletny „zastój”. Na pierwszym fixingu obroty na poziomie poniżej 100 tys.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.03.25 Godz: 11:48
Spółek notowanych: 86
Spółek z kursami rosnącymi: 10 co stanowi: 11.6% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 61 co stanowi: 70.9% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 15 co stanowi: 17.4% rynku.

Największe wzrosty: FERRUM /14.79%/, PONAR /11.52%/, PEMUG /9.92%/, PERMEDIA /8.64%/

Największe spadki: INSTAL /-17.33%/, INDYKPOL /-14.75%/, NOVITA /-14.5%/, POZMEAT /-9.85%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.10 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: BEDZIN które osiągnęły poziom: 0.03 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)