Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MR: Kwestia dalszego rozwoju pandemii pozostaje głównym ryzykiem dla eksportu

0
Podziel się:

Kwestia dalszego rozwoju pandemii i możliwość wprowadzenia po raz drugi obostrzeń hamujących aktywność gospodarczą pozostaje głównym ryzykiem dla eksportu, oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju (MR).

MR: Kwestia dalszego rozwoju pandemii pozostaje głównym ryzykiem dla eksportu
(PAP)

"Niemniej w przypadku polskiej wymiany towarowej z zagranicą, wiele będzie zależeć od koniunktury naszych głównych partnerów handlowych, zwłaszcza w strefie euro. Poszczególne państwa unijne odmrażają gospodarki oraz pompują ogromne środki, aby przeciwdziałać skutkom pandemii. Oczekujemy, że przełoży się to na pobudzenie ich produkcji i popytu, co wpłynie aktywująco na nasz eksport. Nie należy także zapominać, że głównym czynnikiem ryzyka pozostaje kwestia dalszego rozwoju pandemii oraz ewentualna jej druga fala, która może przynieść ponowne ograniczenia w skali międzynarodowej"- czytamy w komentarzu resortu do danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) nt. obrotów towarowych handlu zagranicznego Polski w okresie styczeń-kwiecień br.

Resort podkreślił, że sytuacja w obszarze handlu zagranicznego Polski jest nadal trudna do prognozowania.

"Na wyniki polskich obrotów w 2020 r. silnie będzie oddziaływać globalny handel, dla którego międzynarodowe ośrodki szacują głęboką recesję, silniejszą niż światowego PKB. Według najnowszych szacunków Banku Światowego, ograniczenie aktywności gospodarczej przełoży się na obniżenie wolumenu handlu światowego w bieżącym roku o 13,4%. Z kolei szacunki UNCTAD wskazują, że międzynarodowy handel towarami może w skali br. zmniejszyć się nawet o 20%" - czytamy dalej.

Według GUS, eksport spadł o 5,3% r/r do 74,6 mld euro w styczniu-kwietniu 2020 r., zaś import spadł w tym okresie o 5,8% r/r i wyniósł 73,8 mld euro. Dodatnie saldo wyniosło 0,8 mld euro, w styczniu - kwietniu ub.r. 0,3 mld euro. Eksport wyrażony w dolarach USA wyniósł 82,1 mld USD, a import 81,2 mld USD (spadek odpowiednio w eksporcie o 8,2%, a w imporcie o 8,8%). Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 0,9 mld USD, w analogicznym okresie ub.r. wyniosło 0,4 mld USD.

Najszybszy wzrost eksportu w okresie styczeń-kwiecień 2020 r. dotyczył olejów, tłuszczów, wosków, zwierzęcych i roślinnych (o 17,8%), napojów i tytoniu (o 11,7%), żywności i zwierząt żywych (o 7,2%) oraz chemii i produktów pokrewnych (o 5,2%). Spadek odnotowano m.in. w paliwach mineralnych, smarach i materiałach pochodnych (o 27,6%), maszynach i urządzeniach transportowych (o 10,0%) oraz towarach przemysłowych sklasyfikowanych głównie według surowca (o 7,3%).

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)