Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drugi wniosek o zdalne członkostwo

0
Podziel się:

Węgierski Concorde Securities Ltd. jest drugą zagraniczną instytucją, która złożyła wniosek o zdalne członkostwo na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wniosek w tej sprawie wpłynął na Giełdę 8 lutego 2005 r.

Zdalne członkostwo to dla zagranicznych brokerów możliwość bezpośredniego dostępu do systemu GPW bez konieczności fizycznej obecności w Polsce lub korzystania z pośrednictwa lokalnych brokerów.

Pierwszym podmiotem ubiegającym się o zdalne członkostwo na GPW był Dresdner Bank AG, jeden z największych europejskich banków. Jego wniosek wpłyną na giełdę 10 stycznia br.

Concorde Securities Ltd. powstał na początku 1993 roku i jest jednym z największych brokerów na Węgrzech. W pierwszym półroczu 2004 r. Concorde był na trzecim miejscu pod względem udziału w obrotach akcjami na budapeszteńskim parkiecie (ponad 396 mln HUF). Concorde jest również członkiem giełdy we Frankfurcie.

W skałd Grupy Concorde wchodzą: Concorde Securities, Concorde Corporate Finance i Concorde Asset Management.

Założycielem i prezesem Concorde Securities Ltd. jest Gyorgy Jasity, który w latach 2002-2004 był prezesem giełdy w Budapeszcie.

Giełda Papierów Wartościowych jest gotowa na przyjęcie kolejnych zdalnych członków, oferując dogodne rozwiązania organizacyjne i technologiczne, spełniające najwyższe standardy europejskie.

Faktyczne wprowadzenie możliwości zdalnego członkostwa to jeden z efektów wejścia Polski do Unii Europejskiej, które spowodowało m. in. uproszczenie procedur dopuszczeniowych dzięki obowiązywaniu zasady „jednolitego paszportu europejskiego”. Zasada „jednolitego paszportu" polega m. in. na tym, że firmy inwestycyjne (np. domy maklerskie)
, które posiadają zezwolenie na świadczenie usług inwestycyjnych, uzyskane w swoim macierzystym państwie od właściwego regulatora, mogą świadczyć usługi objęte tym zezwoleniem również w pozostałych krajach Unii (bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek dodatkowych licencji w poszczególnych państwach członkowskich). Warunkiem skorzystania z "paszportu" jest przekazanie przez regulatora, który wydał zezwolenie, powiadomienia odpowiedniemu regulatorowi w państwie UE, w którym dana firma inwestycyjna zamierza prowadzić działalność.

Zdalne członkostwo to nowa jakość na polskim rynku kapitałowym. Na największych giełdach Europy (Londyn, Euronext i Deutsche Borse) zdalni członkowie stanowią obecnie średnio około 1/3 ogólnej liczby członków.

Umożliwienie zdalnego członkostwa przez GPW to kolejny etap w rozwoju polskiego rynku kapitałowego. W perspektywie zdalne członkostwo powinno przyczynić się do zwiększenia płynności rynku, dalszego rozwoju jego infrastruktury technicznej oraz ułatwić Giełdzie dalsze pozyskiwanie zagranicznych inwestorów i emitentów.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)