Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JLL: Rynek nieruchomości w Polsce najbardziej transparenty wśród krajów CEE

0
Podziel się:

Polski rynek nieruchomości jest najwyżej ocenianym w Europie Środkowo-Wschodniej, a wśród krajów transparentnych wyprzedza jednocześnie m.n. Austrię czy Norwegię, wynika z Globalnego Indeksu Transparentności Rynku Nieruchomości (Global Real Estate Transparency Index - GRETI) opublikowanego przez JLL i LaSalle Investment Management. W rankingu Polska zajęła 20. miejsce.

JLL: Rynek nieruchomości w Polsce najbardziej transparenty wśród krajów CEE

"W tegorocznym rankingu Polska została zakwalifikowana na 20 miejscu, wyprzedzając wszystkie pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Czechy (23. pozycja), Słowację (27. - w gronie dziesięciu krajów, które odnotowały największy skok w rankingu), Węgry (28.) i Rumunię (29.). Według Mateusza Polkowskiego, dyrektora Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL, mocna pozycja Polski jest wypadkową kilku czynników, takich jak wzrost podaży, dostęp do sprawdzonych danych rynkowych i transakcyjnych oraz profesjonalnych wycen i analiz. Istotne jest również to, że rozwój dotyczy nie tylko stołecznego rynku, ale wielu innych lokalizacji na terenie kraju" - czytamy w komunikacie.

Wśród rynków transparentnych, dominują kraje azjatyckie i europejskie, w tym pięć państw z regionu CEE - Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia. W tym roku w tej grupie zadebiutowała Korea Południowa, z kolei Singapur, Hong Kong i Japonia są o krok awansu do grona krajów wysoce transparentnych, podano także.

Najbardziej transparentne rynki świata to Wielka Brytania, Australia, Stany Zjednoczone, Francja, Kanada, Holandia, Nowa Zelandia, Niemcy, Irlandia, Szwecja i Finlandia. Chiny, Indie, Indonezja, Brazylia, Rosja, Meksyk, Turcja i Tajlandia, są blisko awansu do grupy rynków transparentnych.

Najmniej transparentnym rynkiem nieruchomości na świecie jest Wenezuela, która ,,wyprzedziła" pod tym względem szereg krajów z Afryki, Ameryki Łacińskiej, a także Azji.

Z raportu wynika, że w kolejnych latach uwaga inwestorów coraz mocniej zacznie skupiać się na cyberbezpieczeństwie i ochronie danych, a także środowisku pracy.

"Rosnące znaczenie kwestii związanych z samym miejscem pracy, a więc takimi czynnikami, jak jakość powietrza w budynkach, komfort pracowników i projektowanie przestrzeni w oparciu o potrzeby najemców, to świetna wiadomość dla polskiego sektora nieruchomości. Widać to na przykładzie sektora biurowego, gdzie liczba innowacyjnych projektów rośnie z roku na rok, co konsekwentnie poprawia percepcję naszego rynku w oczach zagranicznych inwestorów. Z pewnością w zwiększaniu atrakcyjności i transparentności branży nieruchomościowej w Polsce będzie również służyć większa implementacja rozwiązań z obszaru PropTech. Jest to bowiem jeden z kluczowych czynników, dzięki którym Polska będzie mogła rywalizować z krajami Europy Zachodniej" - powiedział dyrektor zarządzający JLL Tomasz Trzósło, cytowany w komunikacie.

Globalny Indeks Transparentności Rynku Nieruchomości jest publikowany co dwa lata, oparty na danych rynkowych i informacjach zebranych podczas badania firm z globalnej sieci biznesowej JLL i LaSalle Investment Management. W tegorocznej edycji oceniono 100 rynków. W oparciu o badane wskaźniki kraje są przypisywane kategorii: wysoce transparentnych (highly transparent), transparentnych (transparent), półtransparentnych (semi-transparent), o niskiej transparentności (low transparency) i nieprzejrzystych (opaque). Indeks jest narzędziem zarządzania ryzykiem dla inwestorów.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)