Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybór rady nadzorczej Mostostalu Siedlce zaskarżony

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych złożyło pozew o stwierdzenie nieważności uchwał podjętych w grudniu przez nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Mostostalu Siedlce SA w sprawie wyboru rady nadzorczej spółki

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) złożyło do Sądu Okręgowego w Lublinie pozew o stwierdzenie nieważności uchwał podjętych w grudniu przez nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Mostostalu Siedlce SA w sprawie wyboru rady nadzorczej spółki - podał w poniedziałek Mostostal Siedlce.

Spółka podała, że SII wnosi o stwierdzenie nieważności uchwał NWZA Mostostalu Siedlce podjętych 19 i 22 grudnia 2003 roku w sprawie ustalenia liczby członków RN na pięć osób oraz powołania w skład RN następujących osób: Krzysztofa Diducha, Kazimierza Klęka, Bożeny Matuszkiewicz, Leszka Moskwiaka i Wojciecha Wilomskiego.

Prezes SII Jarosław Dominiak powiedział w poniedziałek PAP, że uchwały te zostały zaskarżone ze względów formalno-prawnych.

"Zarząd spółki nie zgadza się z zarzutami podnoszonymi przez powoda i w terminie wskazanym przez sąd przygotuje odpowiedzi na ww. powództwo" - napisał Mostostal Siedlce w poniedziałkowym komunikacie.

Na początku stycznia SII informowało, że chce zaskarżyć uchwałę NWZA Mostostalu Siedlce o połączeniu z Polimeksem-Cekopem SA.

Leszek Koziorowski, reprezentujący SII, które wspiera mniejszościowych akcjonariuszy Mostostalu Siedlce, odmówił w poniedziałek udzielenia informacji w tej sprawie.

7 stycznia akcjonariusze Mostostalu Siedlce zgodzili się na na połączenie spółki z Polimeksem-Cekopem. SII uważa, że przy uchwalaniu fuzji nie została osiągnięta odpowiednia większość głosów.
Za uchwałą o połączeniu oddano 74,37 proc. głosów. Według przewodniczącego obrad fuzja została uchwalona, gdyż podjęcie uchwały o połączeniu wymagało większości 2/3 głosów. Według SII powinna to być większość 3/4 głosów.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych łączenie się spółek wymaga uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia każdej ze spółek, powziętej większością trzech czwartych głosów, reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego, chyba że umowa lub statut spółki przewidują surowsze warunki.

Natomiast łączenie się spółek publicznych wymaga uchwały walnego zgromadzenia każdej z łączących się spółek, powziętej większością dwóch trzecich głosów, chyba że statut spółki przewiduje surowsze warunki.

Akcjonariusze przeciwni fuzji uważają, że jest ona niekorzystna dla inwestorów Mostostalu Siedlce. Sprzeciwiają się również przyjętemu parytetowi wymiany akcji. Obawiają się też, że sytuacja finansowa Polimeksu-Cekopu negatywnie wpłynie na kondycję siedleckiej firmy, która osiąga lepsze wyniki finansowe.

Polimex Cekop jest głównym akcjonariuszem Mostostalu Siedlce, posiadającym około 55 proc. akcji siedleckiej firmy.

Plan połączenia spółek przewiduje, że Mostostal Siedlce wyemituje 8.948.633 akcji serii F, które obejmą akcjonariusze Polimeksu-Cekopu. W zamian za jedną akcję Polimeksu otrzymają oni 0,37 akcji nowej emisji Mostostalu.

Połączona firma zamierza skupić się na generalnym wykonawstwie obiektów, w szczególności dla budownictwa petrochemicznego, energetycznego i chemicznego, jak również na produkcji wyrobów stalowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)