Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

"500 plus" na pierwsze dziecko. Nowelizacja ustawy - zmiany we wnioskach i mniej biurokracji

2
Podziel się:

"500 plus" na pierwsze dziecko to jedna ze sztandarowych propozycji programowych partii rządzącej. Ministerstwo Rodziny zapowiedziało nowelizacje ustawy i szereg zmian.

500 plus na pierwsze dziecko
500 plus na pierwsze dziecko (PAP)

"500 plus" na pierwsze dziecko. Nowelizacja ustawy

Wypłata "500 plus" na pierwsze dziecko jest kluczową zmianą w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zmiany w programie, pod koniec marca br., zapowiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Aktualnie świadczenie obejmuje dopiero drugie i kolejne dziecko.

Zmianie ulegnie również kwestia wnioskowania. Obecnie wniosek o "500 plus" rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Nowy zapis w ustawie sprawi, że rodzice będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Ograniczenie biurokracji

Nowelizacja ustawy zakłada, że świadczenia z programu "500 plus" przysługiwać będzie dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ograniczona zostanie także biurokracja. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia wychowawczego w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie informacji o jego przyznaniu.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem. - Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada resort rodziny.

Po zapowiadanych zmianach od lipca programem "500 plus" będzie objętych łącznie 6,8 mln dzieci, w tym 2 mln jedynaków - informuje ministerstwo.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Zenuś
5 lata temu
Nie dali żle dali też żle. A tak naprawdę to peoblem mają dzieci nie małe a te 18 plus. Jeżeli nadal nie podniosą progu dochodowego do rodzinnego i dodatków np.na dojazd do szkół na internat, który obecnie wynosi 674 zł na osobę to te dzieci nie mają nic. Stypendium szkolne to też próg doch.bodajże 504. Kto się na to łapie? Chyba ci co oszukują, bo przy takim dochodzie rzeczywiście, przy tych cenach opłatach lekach wydatkach nikt by wyżyć nie dał rady.
Zuzu
5 lata temu
Jaja sobie robią? W placówce jak rodzic za pobyt płaci ok ale w innym wyoadku? Niech nie zapomną powiedzieć o rodzicach poza granicami w Polsce...