Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Pfizer upomina się o miliardy. Adam Niedzielski stanowczo odpowiada

19
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia szykuje się na nadchodzącą zimę i wdraża pakiet pomocowy dla szpitali. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla placówek medycznych. Na pytanie Mateusza Ratajczaka z Wirtualnej Polski, czy pacjenci w szpitalach będą marznąć, Adam Niedzielski odpowiada, że - nie ma takiej możliwości. Szef resortu odniósł się także do roszczeń koncernu Pfizer dotyczących szczepionek przeciwko COVID-19.

Pfizer upomina się o miliardy. Adam Niedzielski stanowczo odpowiada
Niedzielski zapewnia, że ochrona zdrowia jest zabezpieczona finansowo (PAP, PAP/Adam Warżawa)

Tak jak wykorzystanie szkół i dzieci do bieżącej walki politycznej byłoby skandaliczne, tak samo skandaliczne byłoby wykorzystanie do niej szpitali - powiedział Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską. Szef resortu nie wyobraża sobie, aby oszczędzać na ochronie zdrowia w Polsce. - To dla państwa, ale i dla samorządów obszary krytyczne i muszą być szczególnie chronione - podsumował Niedzielski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadal wysoki poziom zakażeń COVID-19. "Polacy słyszą to, co chcieliby usłyszeć"

Szpitale nie zostaną na lodzie

Jak będzie wyglądała pomoc dla szpitali w najbliższym czasie? Działaniem priorytetowym jest zaliczenie placówek medycznych do tzw. podmiotów wrażliwych. Według Adama Niedzielskiego pozwoli to wdrożenie rozwiązań pomocowych. Szef resortu przypomniał, że do tej pory zostały przyjęte rozwiązania, które gwarantują preferencyjne ceny gazu.

Teraz Ministerstwo Zdrowia szykuje się do przyjęcia taryf związanych z energią elektryczną, by wszystkie podmioty medyczne mogły skorzystać z preferencyjnych stawek. Aby pomysł mógł zostać zrealizowany, potrzebne są odpowiednie przepisy. Adam Niedzielski przekonuje, że w ciągu kilku dni rząd przedstawi ich propozycje.

Sektor medyczny jest odpowiednio zabezpieczony finansowo

W rozmowie z Wirtualną Polską Adam Niedzielski przedstawił również sytuację finansową ochrony zdrowia. Od lipca resort wypłaca 20 mln zł dodatkowych środków. Pieniądze przeznaczane są na wynagrodzenia dla pracowników sektora medycznego, ale dofinansowanie może być wykorzystywane na inne cele, w tym energetyczne.

Nie ma możliwości, żeby systemowo problemy z ogrzewaniem pojawiły się w polskich szpitalach. Jeżeli takie będą - choć tego nie zakładam - to będą to najpewniej indywidualne sytuacje - powiedział Niedzielski.

Spór z koncernem w tle

Adam Niedzielski został zapytany o spór z koncernem Pfizer. Przypomnijmy, chodzi o szczepionki przeciwko COVID-19, które zostały zamówione na początku pandemii, ale nie zostaną wykorzystane.

Resort zdrowia proponował, aby dostawę zakontraktowanych preparatów rozłożyć w czasie, np. na 10 lat albo zamienić umowę na tzw. kontrakt lekowy. Jednak stanowisko Pfizera nie jest elastyczne i koncern nadal upomina się o zapłatę za zamówione przez Polskę szczepionki.

Ministerstwo Zdrowia nie odpuszcza i nie ma zamiaru płacić Pfizerowi. Obecnie Polska nie jest osamotniona, ponieważ jej zdanie podziela już 10 innych europejskich krajów. Niedzielski został zapytany o kwotę, jaką koncern chce otrzymać w ramach zadośćuczynienia. - W tej chwili to roszczenie o wartości ok. 1,5-2 mld zł - powiedział szef resortu.

Adam Niedzielski reaguje na wojnę w Ukrainie

Minister zdrowia odniósł się także do sytuacji, jaka dzieje się za wschodnią granicą. Eskalacja konfliktu w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a także zagrożenie użycia przez Rosję broni jądrowej, wymusiła na rządzie podjęcie kroków. Niedzielski powiedział, że MSWiA zdecydowało o "prewencyjnej i wyprzedzającej - co należy podkreślić - dystrybucji tabletek z jodkiem potasu".

Z kolei Ministerstwo Zdrowia przygotowuje listę ośrodków, które będą mogły przyjmować pacjentów wymagających bardzo specjalistycznej opieki. Dodał także, że sama dystrybucja tabletek z jodkiem potasu oraz przygotowanie miejsc dla potencjalnych poszkodowanych to tylko część działań resortu.

Polska, mówię to z pełną mocą, jest przygotowana do wszystkich wyzwań zdrowotnych w tym zakresie - podsmował Adam Niedzielski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Drukarz
2 lata temu
Polska jest bogatym krajem lekką ręką wydaje się grube miliardy do kosza ale co tam wydrukujemy sobie kolejne banknoty stać nas
panstwo z kar...
2 lata temu
Ja już nie uwierzę żadnemu rządowi i ich pochodnym instytucjom
Wolna Polska
2 lata temu
Za te szczepionki to mogliście usprawnić służbę zdrowia i pomóc ludziom na onkologii.
Stop Segregac...
2 lata temu
A przepraszam bardzo ale na co nam ten badziew na kolejne 10 lat? Skoro nikt już nie chce 3ciej dawki? Może Pan Wizjoner Zdrowia 2022 roku zapłaci te 2 mld ze swojej kieszeni? A koncernom mało, wymyślą 20 i 30 fale żeby nas zastraszyć? Masakra
Pomyśl
2 lata temu
Z tym jodkiem potasu jest jakaś ściema, poczytajcie sobie jak w czasach Czarnobyla rozdawali i ponoć to był duży błąd.