Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Baltic Pipe. "Gazociąg ma duże znaczenie dla całej Europy Środkowej"

14
Podziel się:

Budowa Baltic Pipe posuwa się do przodu, o czym przekonują przedstawiciele polskich władz. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński na spotkaniu z ambasadorem Danii Ole Toftem zapewnił, że powstający gazociąg zacieśni relacje polsko-duńskie.

Baltic Pipe. "Gazociąg ma duże znaczenie dla całej Europy Środkowej"
Baltic Pipe ma kluczowe znaczenie dla Polski i Europy Środkowej - przekonuje wiceszef MSZ Paweł Jabłoński (na zdjęciu). (Twitter.com, Wikimedia Commons, CC BY 3.0, MSZ, Baltic Pipe)

- Projekt Baltic Pipe ma duże znaczenie gospodarcze nie tylko dla Polski, ale całej Europy Środkowej. Jest przykładem jak oba kraje [Polska i Dania - red.] współpracują na rzecz zielonej transformacji sektora energetycznego - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, cytowany na Twitterze.

Wiceszef resortu wygłosił te słowa w trakcie spotkania z ambasadorem Danii w Polsce Ole Toftem. To właśnie we współpracy z tym krajem powstaje gazociąg Baltic Pipe.

W ostatnich tygodniach na oficjalnym koncie Baltic Pipe na Twitterze pojawiła się informacja, że zakończyła się już produkcja wszystkich rur do budowy podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe.

Zobacz także: Budowa Baltic Pipe. "Bez tej inwestycji będzie duża luka w dostawach gazu"

Za polską część projektu odpowiada operator przesyłowy gazu Gaz-System. Spółka planuje, że budowa tuneli podziemnych dla gazociągu na wybrzeżach Polski i Danii rozpocznie się na wiosnę, a układanie gazociągu podmorskiego ruszy latem.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich.

Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Gazociąg ma zacząć działać jesienią 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Mk7
3 lata temu
Czy gaz ziemny to nie jest czasem paliwo kopalne ?
Autmex
3 lata temu
Jak to zawsze w PiS!!! Nigdy jeszcze nie czytałem artykułu co zostało zrobione, tylko zawsze obiecanki co będzie i kiedy się zacznie robić!!! PR mają dobry:)))
ArturM
3 lata temu
Aha - to Polska może sobie ciągnąć rury z gazem po Bałtyku - ale Rosja już nie...Podwójne standardy jak na mój gust.
Kogoot
3 lata temu
OO ile brejziaków. Lepiej za gaz przepłacać u ruskich
Gjsegjj
3 lata temu
Nic dziwnego, ze to taki "sukces" niedlugo zaczna nas rzezbic za gaz bez ograniczen. A mozna bylo puscic Nordstream przez nasz kraj i wyszlibysmy na tym o wiele lepiej. Teraz bedziemy kupowac gaz od Niemcow, Dunczykow i USA. Bo najgrubrza rura z gazem omija Polske szerokim lukiem.