Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Idealne CV to połowa sukcesu? Kilka słów o tym, jak zdobyć dodatkowe punkty już na starcie

0
Podziel się:

Curriculum Vitae, brzmi tajemniczo i poważnie. Jednak to nie tylko czarna czcionka na białej kartce ze zdjęciem nieśmiało umieszczonym w górnym rogu. CV powinno być wizytówką kandydata. Zawierać takie informacje, które zainteresują potencjalnego pracodawcę, przyciągną jego wzrok i spowodują, że dokument nie wyląduje w koszu tuż po jego zobaczeniu. Profesjonalne CV to oczywiście nie wszystko, ale warto pamiętać, że wzbudzenie zainteresowania zbliża nas do objęcia wymarzonego stanowiska.

Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji pracy Bisar
Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji pracy Bisar (Materiały prasowe)

Wybierz to co istotne

To, że pięć lat temu pracowałeś w pizzerii jako kelner nie ma żadnego znaczenia, gdy ubiegasz się o stanowisko programisty. Im więcej, zbędnych informacji, tym mniejsze szanse na to, że pracodawca zainteresuje się twoim CV. Wybierz to, co najistotniejsze z punktu widzenia pracodawcy oraz to, co jest najbardziej zbliżone do stanowiska, na które aplikujesz. Dokładnie przeanalizuj swoje obowiązki i osiągnięcia, które zdobyłeś na poprzednim stanowisku. Jeżeli odpowiadają wymaganiom ogłoszenia, wpisz je do CV. – Jest to podejście efektywnościowe kandydata, czyli mierzenie sukcesów podjętych poprzez uzyskane efekty- mówi Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji pracy Bisar, specjalizującej się w pracownikach z Ukrainy.

Odpowiedni adres mailowy

Niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, istotnie jest wysłanie CV z adresu, który brzmi neutralnie. Pracodawca nie potraktuje cię poważnie, jeśli otrzyma maila z domeną @buziaczek.pl. Pamiętaj, że pieszczotliwe czy zabawne pseudonimy nie są odpowiednie do wysyłania profesjonalnych maili, tym bardziej, gdy zależy Ci na tym, żeby zaproszono cię na dalsze etapy rekrutacji. Warto zatem założyć adres mailowy, np. ze swoim imieniem i nazwiskiem, dzięki czemu, nie zostaniemy zdyskwalifikowani już na początku drogi.

- Można powiedzieć ze cv jest czymś w rodzaju wizytówki kandydata. To taki pierwszy kontakt potencjalnego pracownika z jego przyszłym pracodawcą. To od cv zależy czy dany kandydat zostanie zaproszony na rozmowę. - mówi Filip Aryanowicz, Wiceprezes Bisar- Jednak Bardzo często kandydaci ubiegający się o pracę nie zwracają uwagi na ważne kwestie, takie jak chociażby adres mailowy, który wbrew pozorom bardzo często już na wstępie może skreślić kandydata. Nie zapominajmy również o umieszczeniu klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych, to bardzo ważne z punktu obowiązującego prawa- dodaje.

Wyróżnij się i zaskocz pracodawcę!

Aplikując na stanowisko, które opiera się przede wszystkim na kreatywności, możesz trochę zaszaleć. Nie bój się podkreślić tego, co najistotniejsze mocniejszym kolorem czy pogrubieniem. Nie chodzi tutaj o dodanie pstrokatego tła, czy wymyślnego fontu. Proste rozwiązania z dodatkowym, ciekawym elementem graficznym z pewnością zostaną zapamiętane i docenione przez rekrutera.
Wstaw zdjęcie, a może selfie?

Jeżeli decydujemy się na dodanie do swojego CV zdjęcia, warto, aby było aktualne. Musimy na nim dobrze wyglądać, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Najlepiej, gdy jesteśmy na nim wypoczęci i uśmiechnięci, co z pewnością zrobi dobre wrażenie na pracodawcy. Załączona fotografia, podobnie jak charakter CV może być również uzależniona od stanowiska, o które się ubiegamy. Starając się o posadę dyrektora banku nie wypada wstawić zdjęcia w swobodnej pozycji w okularach przeciwsłonecznych, czy kapeluszu. Inna sprawa, gdy aplikujemy na stanowisko związane z działalnością artystyczną, w tym przypadku liczy się kreatywność.

Wpisuj dokładne daty

Bardzo często zdarza się, że kandydaci nie wpisują dokładnego okresu zatrudnienia. Może się to wiązać z dodatkowymi pytaniami ze strony rekrutera, lub po prostu odrzucenie takiego CV. Dlaczego? Podanie daty, np. od 2014 do 2015 roku, nie jest jednoznaczne. Nasuwa się tutaj pytanie, czy kandydat pracował od grudnia 2014 roku do lutego 2015 roku? Czyli dwa miesiące. Czy może został zatrudniony w styczniu 2014 i pracował do grudnia kolejnego roku? Co daje nam już dwa lata. Dla potencjalnego pracodawcy jest to dość istotna informacja.

Zwróć uwagę na pisownię

Przed wysłaniem swojego CV należy upewnić się, czy nie popełniliśmy żadnych błędów pod względem językowym. CV ma być czytelne, uporządkowane i przejrzyste. Jest to ważne, z punktu widzenia pracodawcy, byśmy nie sprawiali wrażenia osoby chaotycznej i roztrzepanej.

Może to zabrzmi dziwnie, ale CV od jakiegoś czasu przeżywa ewolucję i nie chodzi tutaj o zmiany, jakie narzuciło RODO. Jeszcze niedawno wystarczyło wpisać jedynie nazwę stanowiska- teraz to nie wystarcza. Pracodawcy są coraz bardziej wymagający i wbrew pozorom wolą poświęcić czas na treściwe i konkretne CV, niż tracić go na przeglądanie takich, które nic nie mówią o potencjalnym kandydacie - kończy Filip Aryanowicz.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Informacja prasowa
KOMENTARZE
(0)