Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UMTS: Brak zgody na zmiany

0
Podziel się:

Ministerstwo Infrastruktury jest przeciwne temu, by operatorzy telefonii komórkowej mający koncesję na UMTS mogli zamieniać opłaty koncesyjne na inwestycje

- poinformował w środę minister infrastruktury Marek Pol.

'Nie widzę takiej możliwości. Analizujemy tę sprawę, ale w tej chwili odpowiedź jest negatywna' - powiedział na konferencji Pol.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt ustawy, który umożliwi spółkom zamianę opłat za koncesje wymagane do podjęcia działalności operatorskiej na inwestycje w telekomunikacji.

Ustawa ta nie dotyczy jednak koncesji na UMTS, lecz tylko 'zwykłych' koncesji telekomunikacyjnych wydanych m.in. dla spółek telekomunikacyjnych z grupy Netia Telekom, Elektrim Telekomunikacja oraz Telefonii Dialog.

Pod koniec kwietnia Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) zgodził się na przesunięcie terminu uruchomienia telefonii UMTS. Operatorzy mogą ją uruchomić od 1 stycznia 2004 roku, a obligatoryjnie muszą to zrobić od 1 stycznia 2005 roku.

Pod koniec 2000 roku w przetargu na pięć koncesji na UMTS oferty złożyło tylko trzech operatorów telefonii GSM: Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa oraz Centertel.

Ministerstwo Łączności unieważniło przetarg i postanowiło rozszerzyć licencję operatorów GSM o UMTS.

Obecnie w wielu krajach Europy podjęto już decyzje o przesunięciu terminu startu UMTS. Japonia jako pierwsza na świecie uruchomiła w październiku 2001 roku sieć telefonów UMTS.

Technologia trzeciej generacji UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) pozwoli m.in. na korzystanie z usług internetowych za pomocą telefonów komórkowych. Będzie można m.in. przesyłać przez komórkę zdjęcia i krótkie filmy wideo.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)