Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ujawnili rzeź drzew w Bieszczadach. "Trudno w to uwierzyć"

515
Podziel się:

"Rzeczpospolita" donosi o rzezi wiekowych drzew w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Pod topór miało trafić dziesięć nawet 300-letnich okazów. Akcję Lasów Państwowych ujawnili aktywiści związani z Inicjatywą Dzikie Karpaty.

Ujawnili rzeź drzew w Bieszczadach. "Trudno w to uwierzyć"
Niemal 300-letnie drzewa pod topór. Ujawnili rzeź w Bieszczadach. Zdj. ilustracyjne (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jak czytamy, na obszarze Nadleśnictwa Stuposiany aktywiści ujawnili wycięcie 200-letniej jodły oraz czterech jodeł w wieku 170, 175, 190 i 290 lat. W Nadleśnictwie Lutowiska pod topór miały pójść dwa buki w wieku powyżej 170 lat każdy i trzy jodły starsze niż 170 lat każda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Leśnik chwycił za telefon i zaczął nagrywać. Młoda bestia czaiła się w krzakach

Wycinka prawie 300-letnich drzew w Bieszczadach

Prawdopodobnie tak starych drzew wycina się znacznie więcej - zdarzało się nam już znajdować wycięte przez LP drzewa w wieku 150-220 lat. Jednak nigdy dotąd nie znaleźliśmy drzewa blisko 300-letniego. Trudno w to uwierzyć, że takie drzewa są współcześnie wycinane. Ta jodła wyrosła około 1730 roku, kiedy w Polsce rządzili królowie z dynastii Sasów, a została wycięta w 2023 roku, kiedy kontrolę nad lasami sprawują ludzie Zbigniewa Ziobry - wskazuje cytowany przez "Rzeczpospolitą" dr Jakub Rok z Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Eksperci od lat apelują o włączenie Puszczy Karpackiej do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. - Pracownicy Lasów Państwowych nie zdają sobie sprawy z tego, jak stare drzewa przeznaczają do cięć. Stosowane przez nich pomiary wieku drzew może sprawdzają się w sadzonych lasach gospodarczych, ale nie w Puszczy Karpackiej - podkreśla dr Rok.

Pod koniec sierpnia aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty przekazali Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie petycję "w obronie najstarszych drzew", podpisaną ponad 22 tys. osób. "Aktywiści apelują, by zaprzestać wycinki drzew o wymiarach pomnikowych i nie traktować ich jako przedmiotów do spieniężenia" - czytamy w "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(515)
Jodełka
9 miesięcy temu
Bzdury i clickbajty. Żenujący artykuł, autor się nie pokusił nawet o zweryfikowanie tych doniesień i zarzutów w LP. Te organizacje eko-terrorystyczne powinno się zamykać. Puszcza to nie to samo co Park Narodowy, otulina Parku Narodowego - to nadal LAS GOSPODARCZY LP. Po co te wprowadzenie czytelników w błąd? I fakt - jeśli była tam jodła 290 letnia - mogłaby się klasyfikować jako pomnik przyrody. Natomiast wiek to nie wszystko. I mowa byłaby o jednym drzewie, a nie o całym lesie czy "rzezi". 170-200 letnie drzewa to nie prawie 300 lat. Jakiś analfabetyzm i dyskalkulia zakrada się do coraz większej ilości artykułów na monety.pl - niestety z ubolewaniem muszę przyznać.
Polak
9 miesięcy temu
Wreszcie. Na ich miejsce nasadzić młodych drzewek.
slavo
9 miesięcy temu
Widać Bozia sprzyja pisowi - wszystkie drzewa dojrzały do topora za ich rządów.
BERENIKA
9 miesięcy temu
Tartaki IKEI w Polsce płaciły 24 złote za kubik , twarde drewno opałowe kosztowało 150 złotych za kubik . Drewno opałowe kosztuje teraz 500 złotych za kubik, a szwedzcy wyzyskiwacze płacą niecałe 100 złotych za kubik i drewno sprzedają do Chin . Taki jest kapitalizm .
OLIU
9 miesięcy temu
Instytucja lasy polskie zamienia sie w rzeznie naszych lasow..leje sie zielona krew
...
Następna strona