Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Niemcy piszą o elektrowniach jądrowych w Polsce. "Chce być liderem w Europie"

40
Podziel się:

Podczas gdy Niemcy uparcie obstają przy rezygnacji z energetyki jądrowej, Polska przyspiesza przejście na atom i może być niedługo europejskim liderem technologicznym w Europie – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Die Welt".

Niemcy piszą o elektrowniach jądrowych w Polsce. "Chce być liderem w Europie"
Niemieckie media piszą o elektrowni jądrowej w Polsce (zdj. ilustracyjne) (Pixabay)

W dzienniku podkreślono, że nowy premier Donald Tusk nie kwestionuje decyzji o rozbudowie energetyki jądrowej w Polsce. Zdaniem "Die Welt" "na polskiej scenie politycznej panuje konsensus, że przejście na energię jądrową jest jedynym sposobem na zaspokojenie rosnącego głodu energii w kraju, a jednocześnie spełnienie wymogów polityki klimatycznej UE". Takie podejście - w ocenie gazety – reprezentował rząd PiS oraz obecnie przejawia Platforma Obywatelska, która wchodzi w skład koalicji rządzącej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile można zarobić w Polsce na restauracji? Karol Okrasa w Biznes Klasie

"Euforia w Polsce" ze względu na atom

W nawiązaniu do wyłączenia ostatnich elektrowni atomowych w Niemczech w 2023 r. dziennikarz "Die Welt" ocenił, że "Niemcy znajdą się między dwoma krajami w Europie, które uważają energię jądrową za kluczową technologię – Francją, tradycyjną potęgą nuklearną na Zachodzie, a teraz i Polską, która przewartościowuje energetykę jądrową".

Niemiecka gazeta zwraca uwagę, że "polski zwrot w energetyce jądrowej" obejmuje nie tylko budowę dużych elektrowni, ale również małych reaktorów modułowych (SMR). Podkreślono, że zgłoszono już ponad sto planów stworzenia reaktorów SMR.

Czyni to z Polski europejskiego lidera, choć budowa reaktorów SMR planowana jest również we Francji, Czechach i innych krajach UE – czytamy w "Die Welt".

W dzienniku stwierdzono, że technologia reaktorów SMR to "część renesansu nuklearnego". "Nabiera on tempa od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i późniejszego kryzysu energetycznego w UE - od Ameryki Północnej po Europę i Azję Wschodnią" – dodano. Jak dotąd tylko kilka projektów na całym świecie można uznać za SMR. Wkrótce może się to jednak zmienić – czytamy.

Przypomniano, że w grudniu 2023 r. polskie konsorcjum Orlen Synthos Green Energy (OSGE) ogłosiło zgodę na budowę 24 reaktorów SMR w sześciu lokalizacjach w Polsce. Amerykańska firma GE Hitachi ma zbudować w Polsce reaktor BWRX-300 do 2030 r. – wyjaśniła gazeta.

Według "Die Welt" "oprócz reaktorów BWRX-300 Polska będzie się opierać na całej gamie innych technologii SMR". Zdaniem dziennika korzystanie z kilku technologii jednocześnie może doprowadzić do "prawdziwego boomu na technologię SMR, w którego centrum w Europie znalazłaby się Polska".

W niemieckiej gazecie oceniono, że w Polsce "można mówić wręcz o euforii".

Według sondaży 60 proc. Polaków jest za budową reaktorów SMR, a 75 proc. ogólnie popiera rozwój energetyki jądrowej – zaznaczono.

"Die Welt" stwierdza, że reaktory SMR mogą mieć duży wpływ na dostawy ciepła i znacząco przyczynić się do dekarbonizacji. Wyjaśniono, że węgiel stanowi w Polsce ponad 70 proc. miksu energetycznego. "Energia jądrowa ma zastąpić węgiel" – przewiduje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
Stary Baca
miesiąc temu
Polskę Pan Bóg w złym geograficznie miejscu na świecie umieścił . Cokolwiek u siebie robimy zaraz sąsiedzi się interesują i tak było od zawsze .
michał
miesiąc temu
Budujmy sobie, atomy, lub nie budujmy, likwidujmy Turów, lub nie, ale żyjmy dniem dzisiejszym, a nie obiecujmy Ludziom, że za 20 lat będzie to czy tamto, a tym czasem , czekaj tatka latka , na polityczne zmiany rządów. Robi się następny koncern paliwowy, kosztem bezpieczeństwa i wygody Ludzi.
michał
miesiąc temu
Trzeba połączyć UE w centralne zasilanie, tak jak za RWPG, i rozliczać na punktach poboru, na plus, lub na minus. Czasem sprzedać, czasem kupić, ale do samochodów elektrycznych, powinna być odrębna , zarówno procedura, jak i zaplecze techniczno-rozliczeniowe , niezależne i traktowane jako paliwo.
ue=IV Rzesza
miesiąc temu
!!!!!!!!!!!!!!
Klęska pl
miesiąc temu
Trzeba jak najszybciej wybudować te elektrownie żeby nie trzebabybylo kupować prądu od Niemców, po zamknięciu Turowa. To że Turów będzie musiał być zamknięty to zasługa sędziego z justicji pro rządowej i pro niemieckiej. Bardzo też zależy na tym Niemcom których wspiera proekologiczna fundacja Rockefellera. Ciekawe że Turów jest be a czeskie i niemieckie kopalnie węgla brunatnego już nie szkodzą . Choć są tak blisko siebie . Widać je z Turowa. Czesi mają dwie Niemcy pięć a nasza jedna i taka groźna dla świata i ekologii. Mieszkańcom Bogatyni życzę przyjemnego zbierania szparagów. Będą robić za czarnuchów Europy. Gratuluję bezmóżdża.
...
Następna strona