Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaczyna się walka o samorządy

0
Podziel się:

Jutro oficjalnie rusza samorzadowa kampania wyborcza. Do urn pójdziemy 12 i 26 listopada.

Zaczyna się walka o samorządy
(PAP/ Jacek Bednarczyk)

W środę opublikowane zostanie rozporządzenie premiera zawierające datę wyborów samorządowych i kalendarz wyborczy. Zgodnie z samorządową ordynacją, z dniem opublikowania tego rozporządzenia ruszy kampania wyborcza.

_ W poniedziałek premier ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się 12 listopada, a zatem ewentualna druga tura, w przypadku bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przeprowadzona będzie 26 listopada. _ Również w środę wejdzie w życie nowelizacja samorządowej ordynacji wyborczej umożliwiająca tworzenie w wyborach do rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich grup list (bloków) i zawieranie przez komitety wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów.

Od środy partie polityczne, organizacje społeczne i wyborcy mogą wykonywać czynności zapisane w ordynacji.

Działania podjęte przed tym terminem są nieważne. Pełnomocnicy będą mogli już zawiadamiać Państwową Komisję Wyborczą o powstaniu komitetów wyborczych. Komitety wyborcze mogą być tworzone przez partie polityczne, organizacje społeczne oraz wyborców.

Po zarejestrowaniu przez PKW komitety będą mogły zbierać podpisy pod _ Komitety, który samodzielnie wystawią listy wyborcze w wyborach do rad gmin, powiatów czy sejmików wojewódzkich będą musiały - tradycyjnie - przekroczyć 5 proc. próg wyborczy, aby zdobyć mandaty. _
listami kandydatów na radnych oraz z poparciem dla kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, prowadzić kampanię wyborczą i wydawać na nią pieniądze - zgodnie z limitami nakładanymi przez ordynację.

Zgodnie ze znowelizowaną ordynacją w gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, w powiatach oraz w województwach komitety wyborcze - co najmniej dwa - będą mogły grupować swoje listy, czyli tworzyć bloki wyborcze i zawierać umowy o wspólnym podziale mandatów.

| NA CZYM POLEGA BLOKOWANIE LIST |
| --- |
| Aby uczestniczyć w podziale mandatów, bloki wyborcze będą musiały przekroczyć 10 proc. próg wyborczy w gminach i powiatach oraz 15 proc. - w województwach. Wewnątrz bloku mandaty zdobędą tylko te współtworzące go komitety, które zdobędą minimum 5 proc. poparcie. Te komitety, które tego 5-proc. progu wyborczego nie przekroczą, nie zdobędą mandatów, ale głosy oddane na nie będą się wliczać do wyniku wyborczego całego bloku. Jeżeli dany blok nie zdobędzie wymaganego minimalnego poparcia (10 lub 15 proc. w zależności czy są to wybory do rady gminy, powiatu czy do sejmiku województwa), wynik wyborczy ustalany będzie osobno dla każdego z tworzących blok komitetów |

Tymczasem opozycja zaskarżyła we wtorek nowelizację ordynacji do Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja uważa, że zarówno rozwiązania merytoryczne w niej zawarte, jak i tryb jej uchwalenia był niezgodny z konstytucją.

wybory
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)