Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RN Polskiego Radia rekomenduje Jarosława Hasińskiego na prezesa

0
Podziel się:

Rada Nadzorcza Polskiego Radia wnioskuje o ponowne powołanie Jarosława
Hasińskiego na stanowisko prezesa spółki - poinformował w środę rzecznik PR Radosław Kazimierski.
Nowy, trzyosobowy zarząd ma powołać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Rada Nadzorcza Polskiego Radia wnioskuje o ponowne powołanie Jarosława Hasińskiego na stanowisko prezesa spółki - poinformował w środę rzecznik PR Radosław Kazimierski. Nowy, trzyosobowy zarząd ma powołać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Rada rekomendowała na członków zarządu spółki także Henryka Cicheckiego i Jolantę Wiśniewską.

Zgodnie z ustawą o rtv członków zarządu Polskiego Radia na wniosek Rady Nadzorczej tej spółki powołuje KRRiT. Nie wiadomo, czy zdąży to zrobić w obecnym składzie - w przyszłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski może potwierdzić wygaśnięcie jej kadencji. Wcześniej opowiedziały się za tym Sejm i Senat. Jeśli tak się stanie, kadencja KRRiT wygaśnie w połowie lipca.

Hasiński to b. dyrektor poznańskiego ośrodka TVP oraz szef Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych za prezesury Roberta Kwiatkowskiego. Współtworzył też i był jednym z dyrektorów w prywatnej, regionalnej Telewizji Silesia. Funkcję prezesa zarządu Polskiego Radia sprawuje od listopada 2009 r.

Henryk Cichecki od marca jest członkiem RN TVP, w latach 90. był członkiem zarządu Polskiego Radia, zasiadał też w RN "Radia dla Ciebie" (związany z PSL). Jolanta Wiśniewska w latach 90. była redaktor naczelną Radia "Eska", związana także z Radiem "Solidarność" i RMF FM.

Według wcześniejszych zapowiedzi przewodniczącego RN PR Stanisława Jędrzejewskiego, wyniki konkursu na członków zarządu spółki miały być ogłoszone 20 czerwca. Posiedzenia rady, na której miała zapaść decyzja w tej sprawie były jednak kilkakrotnie przerywane. Jak tłumaczył wówczas Jędrzejewski, rada czekała z podjęciem decyzji do czasu wpisania nowego statutu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. PAP nie udało się w środę wieczorem potwierdzić informacji, że tak się stało. Po południu Maciej Gieros z sekcji prasowej SO w Warszawie informował PAP, że takiego wpisu jeszcze nie ma.

W konkursie na członków zarządu Polskiego Radia wystartowało łącznie 26 osób. Jedna osoba odpadła z przyczyn formalnych, a kolejne 13 nie zostało zakwalifikowanych do przesłuchań przez Radę Nadzorczą. Z pozostałych osób trzy kandydowały na prezesa Polskiego Radia, a dziesięć na członków jego zarządu (jedna osoba złożyła aplikacje na oba stanowiska).

Wśród kandydatów na członków zarządu tzw. dużego radia - poza Cicheckim i Wiśniewską - byli: Janusz Daszczyński (członek zarządu TVP za prezesury Ryszarda Miazka, także były szef Telewizji Gdańsk i dyrektor polskiego pawilonu na Expo 2010 w Szanghaju), Marek Kassa (kojarzony z PSL b. wiceszef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i b. wicedyrektor ówczesnej TVP 3, obecnie rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), Krzysztof Klimaszewski (b. dyrektor ekonomiczny Polskiego Radia), Mariusz Kosieradzki (b. szef OBOP i b. doradca zarządu Polskiego Radia), Paweł Majcher (członek obecnego zarządu Polskiego Radia, b. prezes i redaktor naczelny Radia Wrocław, pracował też w Radiu Eska, radiowej Jedynce, prowadził programy publicystyczne w TVP Wrocław), Paweł Mathia (główny inżynier Polskiego Radia) i Maciej Ramus (doradca ekonomiczny kolejnych zarządów PR, na początku lat 90. wiceprezes TVP).

Poza Hasińskim było jeszcze dwóch kandydatów na prezesa spółki. Jednym z nich był członek obecnego zarządu Władysław Bogdanowski - b. prezes Radia Olsztyn, działacz Stowarzyszenia Radia Publicznego w Polsce. To jedyny kandydat, który startował też w konkursie na członka zarządu PR. Kolejnym kandydatem był Andrzej Siezieniewski, który kierował Polskim Radiem w latach 2002-2006. Wcześniej, od 1998 r. był członkiem zarządu spółki, szefował też Informacyjnej Agencji Radiowej.

Od listopada 2009 r. zarząd Polskiego Radia tworzą: prezes Jarosław Hasiński oraz Paweł Majcher, Wojciech Poczachowski, Dariusz Sienkiewicz i Władysław Bogdanowski. (PAP)

mca/ sto/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)