Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rząd ujawni całą prawdę o finansach? Ruszają pracę nad kluczowym dokumentem

29
Podziel się:

Rada Ministrów podczas wtorkowego posiedzenia zajmie się Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024–2027, zawierającym m.in. Program Konwergencji. Dokumenty będą stanowić podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2025 rok.

Rząd ujawni całą prawdę o finansach? Ruszają pracę nad kluczowym dokumentem
Premier Donald Tusk, minister finansów Andrzej Domański i minister zdrowia Izabela Leszczyna (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Jak wyjaśniono, ze względu na zmianę przepisów unijnych, nie będzie już przygotowywana Aktualizacja Programu Konwergencji, którą wcześniej rząd co roku przesyłał do Komisji Europejskiej. Część danych, które wcześniej pojawiały się w APK – np. prognozy makroekonomiczne – zostanie zawarta w wieloletnim planie.

Money.pl już w 2023 roku pisał, że czeka nas rewolucja w finansach Polski. Chodzi m.in.o wprowadzenie rady fiskalnej. Dużym wyzwaniem dla nowych ekip rządzących będzie swoiste ujednolicenie w ramach Wspólnoty reguły wydatkowej.

Rząd odsłoni karty

Minister finansów powiedział, że oczekuje, iż w 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile można zarobić w Polsce na restauracji? Karol Okrasa w Biznes Klasie

- Widziałem prognozy banków, wg których wzrost PKB może wynieść w 2025 r. nawet 4 proc., to oznacza, że będziemy jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w 2025 r. w UE – powiedział Domański. Wyjaśnił, że w I połowie roku motorem wzrostu będzie konsumpcja, w II połowie zacznie być już widoczny wpływ środków z KPO.

Powiedział także, że w wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej, zaś projekt ustawy zostanie przedstawiony w ciągu "kilku tygodni".

Rada Fiskalna. Projekt w ciągu kilku tygodni

- Chcę, aby rada była niezależna i żeby miała moc opiniowania prognoz do budżetu oraz żeby mogła opiniować całą ustawę. Chcę, aby członkowie byli wybierani przez różnorodne organizacje i instytucje reprezentujące szerokie spektrum poglądów ekonomicznych - powiedział Domański.

Minister powiedział także, już od 30 kwietnia BGK ma zacząć publikować dane o wykorzystaniu funduszy, którymi zarządza, w rytmie kwartalnym.

- To istotny element zwiększania transparentności finansów publicznych – stwierdził Domański.

Przyznał, że sama publikacja danych nie zwiększy kontroli parlamentu nad budżetem, ale wyjaśnił, że dla utrzymania tempa wzrostu PKB wszystkie zmiany należy robić stopniowo.

Zwrócił także uwagę na wysokie koszty obsługi długu publicznego w Polsce. Wynoszą one 2,1 proc. PKB, co oznacza, że pod względem tego wskaźnika Polska jest na 6 miejscu w UE. Powiedział także, że ze względu na zapadalność polskiego długu te koszty będą rosnąć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
kiel
2 tyg. temu
Niby coś opublikowali, ale nadal nie wiadomo jaki jest poziom długu publicznego Polski. Rząd ukrywa te dane, tak samo jak rząd pisowski.
Mmm
2 tyg. temu
W tym kraju zawsze byli tacy co za kraj ginęli i tacy co go sprzedawali i oni teraz rządzą dzięki ciemnocie która na nich głosowała
Ulka
2 tyg. temu
Ja już mogę powiedzieć co w tych kartach jest. A mianowicie: pieniędzy niema i nie będzie.
obywatel
2 tyg. temu
Ok Nie jest dobrze, ale to i tak lepsze od PISu
Zdz
2 tyg. temu
Zabrali nauczycielom emerytom po trochu każdemu co p.Morawiecki zaplanowano i już niedługo szparagi i pijedzy nima i nie będzie Tylko krzyczeć oskarżać PiS to najbardziej wychodzilo
...
Następna strona