Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Tauron wysadził w powietrze nieczynną chłodnię. "Najbardziej korzystne rozwiązanie"

21
Podziel się:

W piątek Tauron wyburzył piątą z sześciu przeznaczonych do likwidacji nieczynnych chłodni kominowych w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Przygotowania do detonacji 90-metrowego obiektu trwały od połowy kwietnia. Wykorzystano do niej ładunki wybuchowe o łącznej masie blisko 70 kilogramów.

Tauron wysadził w powietrze nieczynną chłodnię. "Najbardziej korzystne rozwiązanie"
Moment wyburzania chłodni kominowej w Elektrowni Łagisza w Będzinie (Materiały prasowe, Tauron)

- Rozbiórki obiektów wysokich - kominów, wież - sposobem wybuchowym to najtańsza, najszybsza i najmniej czasochłonna metoda. Zastosowanie techniki strzałowej jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym wszędzie tam, gdzie możliwe jest tzw. kierunkowe powalenie obiektu - tłumaczy rzecznik grupy Tauron Łukasz Zimnoch.

Wyburzanie nieczynnych chłodni kominowych w Elektrowni Łagisza metodą strzałową rozpoczęło się w 2019 roku. To efekt wyłączenia z eksploatacji wysłużonych 120-megawatowych bloków energetycznych, które z uwagi na zastosowaną technologię nie spełniały norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska potrzebuje atomu. "Każda nowa technologia budzi obawy, ale niech przemówią argumenty"

- Obiekty, ze względu na obecny stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały przeznaczone do wyburzenia – wyjaśnia wiceprezes Tauronu Wytwarzanie Wojciech Przepadło, cytowany w komunikacie prasowym.

Potrzeba było 70 kg ładunków wybuchowych

Wyburzona żelbetowa chłodnia miała 90 metrów wysokości, powstała w latach 60. ubiegłego wieku. Przygotowania do czwartkowej detonacji trwały od połowy kwietnia. W tym czasie w płaszczu chłodni wywierconych zostało 1560 otworów, w których umieszczono ładunki o łącznej masie blisko 70 kilogramów. Trzeba było wykonać też szereg prac mających na celu przeciwodłamkowe, przeciwdźwiękowe i przeciwsejsmiczne zabezpieczenie infrastruktury bloku 460 megawatów w Łagiszy. Detonacja, w wyniku której zbudowany z prawie 1,8 tys. m sześc. zbrojonego betonu obiekt przestał istnieć, trwała kilka sekund.

Przedstawiciele grupy Tauron zaznaczają, że najpoważniejszym zagrożeniem podczas rozbiórki obiektów wysokich są zazwyczaj zachowanie wyznaczonego kierunku padania i drgania wywołane uderzeniem dużych mas o grunt. Piątkową operację przeprowadziła wyspecjalizowana firma z wieloletnim doświadczeniem i pozwoleniami na używanie materiałów wybuchowych.

Zobacz także: Zobacz, jak wyglądało wyburzenie chłodni kominowej w Elektrowni Łagisza

Zabezpieczyli okolicę w promieniu 200 metrów

W dniu detonacji wyznaczona została 200-metrową strefę zagrożenia, mieszczącą się w całości w obrębie działek elektrowni. Podczas wykonywania prac strzałowych strefa była zabezpieczona przez posterunki, patrole i blokady. O planowanym wyburzeniu z wyprzedzeniem poinformowano służby: policję, straż pożarną, straż miejską i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Raf
8 miesięcy temu
Pis podpisał do 2035 roku likwidację Polskich kopalń i elektrowni węglowych to wyburzają . Już niedługo będziemy kupowali energię z Niemiec i co najciekawsze z elektrowni węglowych .
Do Energetyka...
8 miesięcy temu
Teraz już wiesz dlaczego niedouczony Kaczyński, wraz z mgr historii Suskim(i on się zna na pzremyśle???) maja taki elektorat??? To prości ludzie bez wiedzy technicznej, ekonomicznej, technologicznej ale z DUŻĄ WIARĄ w cuda od Rydzyka!!! POzdrawiam, inżynier po dobrej edukacji w PRLu. Ale nie komunista, jak ...PIS !!! :))
Energetyk
rok temu
ale tu idiotów... Jestem normalnie w głębokim szoku ! Pewnie sami niedawni maturzyści... Świat się kończy... Wszędzie łebki widzą politykę, a twierdzą, że nic ich nie obchodzi.
Zmanio
rok temu
Ciekawe ile i czyich zwłok tam bezpowrotnie wyparowało? Stare metody nigdy nie zawodzą.
Hahaha
rok temu
Brednie. Każdy wie że to ruska rakieta. Ale legenda dobrze dopasowana do sytuacji. Wyborcy uwierzą.
...
Następna strona