Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska wychodzi na przeciw Litwinom

0
Podziel się:

Prezydent na Litwie zacieśnia relacje | Manifestanci: Litwa dla Litwinów

Polska wychodzi na przeciw Litwinom
(Reporter)

Relacje polsko-litewskie z jednej strony stara się poprawić Bronisław Komorowski, a z drugiej strony podczas jego wizyty przez ulice Kowna przeszedł narodowościowy marsz. _ Litwa dla Litwinów _ to na pewno nie hasło pojednawcze. Inaczej jednak wyglądały rozmowy _ na szczycie _.

Dobre relacje polsko-litewskie i współpraca, owocująca lepszą atmosferą wokół Polaków na Litwie, to droga wiodąca także do poprawy sytuacji polskiej mniejszości na Litwie - uważa prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał o relacjach między naszymi krajami z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

_ - Na pewno nie jest to łatwy okres, w którym dają o sobie znać różnego rodzaju przeciwności i kłopoty, głównie związane z problemem mniejszości polskiej na Litwie, ale jestem przekonany, że droga do poprawy także sytuacji Polaków na Litwie wiedzie poprzez dobre relacje międzypaństwowe polsko-litewskie i współpracę w tych obszarach, które mogą zaowocować lepszą atmosferą wokół Polaków na Litwie _ - powiedział prezydent.

W jego ocenie _ widać, że sprawy idą w dobrą stronę _, bo _ biznes polski jest coraz bardziej obecny na Litwie; rozwijają się przedsięwzięcia gospodarcze, które świadczą o tym, że oba kraje i społeczeństwa widzą w tym istotną korzyść _.

Prezydent jest przekonany, że w relacjach Polski z Litwą jest kilka _ ważnych obszarów, w które warto inwestować . Zdaniem Komorowskiego taką dziedziną niewątpliwie jest polityka bezpieczeństwa - czego dowodem jest udział polskich sił powietrznych w operacjach NATO-wskich gwarantujących bezpieczeństwo nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią. - Obszarem wartym inwestowania w sensie politycznym jest też bezpieczeństwo energetyczne _ - dodał prezydent.

Zapowiedział, że powstaną połączenia gazowe między Polską a Litwą, a także lepsze połączenie elektryczne. _ - Według mnie to jest nie tylko droga, którą będzie płynął gaz czy prąd, ale droga do lepszej perspektywy zbliżenia polsko-litewskiego. I o to dzisiaj chodzi _ - podkreślił Komorowski.

Pytany, czy te kwestie były przedmiotem jego rozmowy z prezydent Grybauskaite, polski prezydent odpowiedział: - _ Bardzo mile rozmawialiśmy o sprawach wielu, także właśnie o tych strategicznych zadaniach, które trzeba podejmować pomimo trudności _.

Podczas rozmowy z polskim prezydentem Grybauskaite zaproponowała, by Polska przyłączyła się do działalności powstałego na Litwie Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego - poinformowała kancelaria prezydent Litwy. Celem tego Centrum jest sprzyjanie zapewnieniu wspólnego bezpieczeństwa energetycznego członków NATO.

Kancelaria podała, że prezydenci Litwy i Polski postanowili koordynować stanowiska obu krajów w kwestiach polityki bezpieczeństwa i obrony przeciwrakietowej, przygotowując się do spotkania szefów NATO, które odbędzie się wiosną w Chicago.

Pod koniec wizyty na Litwie prezydent Komorowski złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem ku czci Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej w Ponarach. _ Trudno sobie wyobrazić moją wizytę bez obecności w takim miejscu naznaczonym bolesną historią, także historią mojej własnej rodziny _ - powiedział dziennikarzom Komorowski.

_ - Jestem wdzięczny, że możemy razem skłonić się przed dramatem (...) i bohaterstwem także tego poprzedniego pokolenia, pokolenia Armii Krajowej, do którego należał także mój stryj, rozstrzelany za polską konspirację w Wilnie _ - powiedział prezydent.

Także dziś około tysiąca osób przeszło ulicami Kowna wykrzykując hasła _ Litwa dla Litwinów _, _ Litwa dla litewskich dzieci _. Tak manifestowano podczas litewskiego Święta Niepodległości. Po raz pierwszy odbył się też alternatywny pochód _ Za solidarną i różnorodną Litwę _ z udziałem 30 osób. Marsz pod nacjonalistycznymi hasłami tradycyjnie organizuje Litewski Związek Młodzieży Narodowej.

Przed tygodniem minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis apelował do uczestników marszów organizowanych podczas świąt państwowych o odrzucenie radykalizmu.

W jego ocenie powinni oni uświadomić sobie, że miłość do ojczyzny nie oznacza nacjonalizmu i nienawiści wobec innych narodów, oraz że święta państwowe są dla wszystkich obywateli Litwy, niezależnie od ich poglądów i narodowości.

Przed 94 laty, 16 lutego 1918 roku, 20 członków Litewskiej Rady Państwowej (Taryby) na czele z Jonasem Basanavicziusem podpisało akt ogłaszający niepodległość państwa litewskiego.

Litwa ponownie straciła niepodległość w 1940 roku, gdy weszła w skład ZSRR. W latach 1945-1989 sowieckie władze starały się wymazać dzień 16 lutego z litewskiej świadomości narodowej. Litwa ponownie odzyskała niepodległość i suwerenność 11 marca 1991 roku.

Więcej o stosunkach polsko-litewskich czytaj w Money.pl
Rura za pół miliarda euro. Z Polski na... Zakończono prace związane z analizą ekonomiczną budowy połączenia gazowego Polska-Litwa.
Nasi sąsiedzi wyraźnie wolą Rosję od Polski 37 proc. mieszkańców Litwy uważa, że głównym zadaniem polityki zagranicznej kraju powinno być polepszenie stosunków z Rosją.
Buzek: Straciliśmy do siebie zaufanie Przewodniczący PE spotkał się z grupą polskich dziennikarzy z Wilna.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)