Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry: Żywy łańcuch demonstrantów wokół parlamentu

0
Podziel się:

Ponad półtora tysiąca ludzi na Węgrzech demonstruje przeciwko kolejnym zmianom w ordynacji wyborczej.

Węgry: Żywy łańcuch demonstrantów wokół parlamentu
(Neilhooting/CC/Flickr)

Ponad półtora tysiąca mieszkańców Budapesztu w proteście przeciw zatwierdzaniu przez deputowanych rządzącego Fideszu Viktora Orbana kolejnych zmian w ordynacji wyborczej utworzyło _ żywy łańcuch _ wokół gmachu parlamentu.

Demonstrację zorganizowało opozycyjne ugrupowanie Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsanya. Opozycyjni deputowani opuścili demonstracyjnie salę posiedzeń i przyłączyli się do manifestantów, którzy wzięli się za ręce, skandując: _ Żądamy demokratycznych wyborów _.

Wielu protestujących przyszło na plac Kossutha przed parlamentem z płonącymi świecami i zniczami w rękach. Gmach parlamentu otoczył kordon policjantów. Do starć z policją nie doszło. Manifestanci przepuścili samochody deputowanych, którzy opuszczali parlament po zakończeniu sesji.

_ - Naszym zdaniem w roku 2014 wybory na Węgrzech będą zmanipulowane. Zaapelujemy do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, aby ustalił, czy w naszym kraju nie zostały pogwałcone prawa wyborcze obywateli. Będziemy interweniować na wszystkich forach międzynarodowych _ - zapowiedział Gyurcsany.

W czasie gdy trwał uliczny protest, węgierscy hakerzy tysiącami mejli zablokowali pocztę internetową deputowanych rządzącego Fideszu. Podobne demonstracje odbyły się w innych miastach Węgier. W centrum Debreczyna protesty zorganizowała opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP).

Lewicowa opozycja spodziewała się, że w poniedziałek, zgodnie z harmonogramem prac parlamentarnych, rządzący Fidesz ostatecznie przegłosuje zmiany w konstytucji dotyczące ordynacji wyborczej. Jednak ze względu na dużą liczbę zgłaszanych poprawek burzliwą debatę przerwano i końcowe głosowanie odbędzie się w najbliższych dniach.

Deputowani Fideszu proponują, aby kampania wyborcza trwała tylko 50 dni przed wyborami. Nie będzie mogła być prowadzona w prywatnych mediach (również elektronicznych), a także w internecie. Cisza wyborcza, podczas której nie będzie można ujawniać sondaży opinii publicznej, zostanie wydłużona do ośmiu dni przed wyborami.

29 października deputowani Fideszu postanowili, że 8 milionów Węgrów uprawnionych do głosowania będzie musiało dokonać obowiązkowej rejestracji najpóźniej 15 dni przed wyborami w rejestrze sporządzonym przez państwową administrację. Rejestracja obowiązuje również Węgrów mieszkających poza granicami kraju, którym rząd premiera Orbana przyznał węgierskie obywatelstwo.

Fidesz liczy na stały elektorat, który z pewnością pójdzie do urn, natomiast obawia się niezdecydowanych. Tych ostatnich - według najnowszych sondaży - jest aż 52 procent. Z analiz wyborczych na Węgrzech wynika, że Węgrzy, którzy zdecydują się iść do urn w ostatniej chwili, zagłosują przeciw rządowi.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec protestu. Idą do parlamentu Ukraińska opozycja przerwała trwającą od tygodnia akcję przeciwko sfałszowaniu październikowych wyborów parlamentarnych i - oświadczając, że nadal nie uznaje ich wyników - zdecydowała się uczestniczyć w pracach Rady Najwyższej.
Protestowali 324 dni. Usunęli ich siłą Ochroniarze usunęli siłą dziennikarzy i ich zwolenników protestujących od 324 dni przed siedzibą państwowej węgierskiej telewizji w Budapeszcie przeciwko politycznym manipulacjom w serwisach informacyjnych publicznych mediów.
Odchodzi do opozycji. Wzywa zwycięzcę do... - _ Gruzja powoli staje się normalną europejską demokracją _ - powiedział prezydent Micheil Saakaszwili, inaugurując sesję nowego parlamentu po przegranych dla jego partii wyborach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)