Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy: Zapasy wyhamowały trochę PKB

0
Podziel się:

Wzrost gospodarczy był w drugim kwartale nadal wysoki, choć może już nie aż tak imponujący, jak w pierwszym. Duży wpływ na Produkt Krajowy Brutto (PKB) miało zapewne wejście Polski do Unii Europejskiej (UE) 1 maja / ISB /

Wzrost gospodarczy był w drugim kwartale nadal wysoki, choć może już nie aż tak imponujący, jak w pierwszym. Duży wpływ na Produkt Krajowy Brutto (PKB) miało zapewne wejście Polski do Unii Europejskiej (UE) 1 maja.

Analitycy ankietowani przez agencję ISB spodziewają się, że wzrost gospodarczy wyniósł średnio 6,0% w drugim kwartale 2004 roku. W pierwszym kwartale 2004 roku o 6,9% wobec 4,7% w czwartym kwartale 2003.

„Drugi kwartał był na pewno ciekawy. Zobaczymy, co się stało z dużymi zapasami, czy po 1 maja znacznie się zmniejszyły. Istotne będzie też to, co się działo z inwestycjami. Możliwe, że tutaj sytuacja zaczęła się już wyraźniej poprawiać” – powiedział Jacek Wiśniewski, ekonomista Banku Pekao SA.

To w dużej mierze właśnie dzięki zapasom wzrost PKB w pierwszym kwartale osiągnął prawie 7%. Dynamika akumulacji brutto wyniosła 22% wobec 0,5% w czwartym kwartale. Oznacza to, że udział zapasów we wzroście PKB w pierwszym kwartale mógł wynieść 2,5 pkt proc. Bez tak wysokich zapasów, wzrost mógł być wtedy nawet na poziomie 4,5%.

Nie ma też wątpliwości, że wysoki wzrost gospodarczy polska gospodarka zawdzięcza głównie eksporterom. Konsumpcja krajowa pozostaje stabilna.

„To przemysł, głównie związany z eksportem, był i nadal jest siłą napędową polskiej gospodarki. Zapewne coraz lepsze były też inwestycje. Ale nie spodziewam się większych zmian w poziomie konsumpcji” – powiedział Marcin Mróz, ekonomista Societe-Generale.

Eksport netto mógł być jednak w drugim kwartale nieco niższy z powodu wyższego, niż w poprzednich miesiącach, importu.

Dla przypomnienia, wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner mówił niedawno, że wzrost PKB ukształtuje się w drugim kwartale na poziomie ok. 6%. Zaznaczył, że 7-procentowy wzrost wymagałby wyjątkowo dużego wzrostu inwestycji. A nakłady inwestycyjne brutto na środki trwałe wzrosły w pierwszym kwartale 2004 roku o „jedyne” 3,5% r/r.

Natomiast prognoza Narodowego Banku Polskiego mówi o wzroście gospodarczym w drugim kwartale na poziomie 6,0%.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o PKB w drugim kwartale prawdopodobnie w pierwszej połowie września, ok. 70 dni po zakończeniu się kwartału.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)