Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do końca 2003 roku powstaną dwie nowe tłocznie gazu

0
Podziel się:

Do końca 2003 roku na pierwszej nitce gazociągu jamalskiego zostaną zbudowane dwie nowe tłocznie, które zwiększą z 18 do 28 mld m sześć. rocznie zdolności przesyłowe gazociągu

- poinformował wiceminister gospodarki Marek Kossowski.

'Do końca 2003 roku na pierwszej nitce gazociągu jamalskiego zostaną zbudowane dwie nowe tłocznie, które zwiększą z 18 do 28 mld m sześciennych gazu roczne zdolności przesyłowe gazociągu' - powiedział Kossowski podczas piątkowej konferencji prasowej, po rozmowach delegacji polskiej w Moskwie.

Dodał, że strona polska udzieli gwarancji na wybudowanie dwóch tłoczni w wysokości 160-170 mln USD.

Obecnie działają na pierwszej nitce gazociągu jamalskiego dwie tłocznie, a docelowo ma ich być pięć. Kossowski powiedział, że sposób finansowania budowy ostatniej tłoczni nie został jeszcze ustalony. Docelowe zdolności przesyłowe pierwszej nitki mają wynieść około 32 mld m sześciennych gazu rocznie.

Właścicielem pierwszej nitki gazociągu jamalskiego jest spółka EuRoPol Gaz, w której po 48 proc. akcji mają: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA i Gazprom, a 4 proc. kontroluje spółka Gas Trading, której 43 proc. należy do PGNiG, 36 proc. do Bartimpeksu, a 16 proc. do Gazpromu.

Wiceminister skarbu Ireneusz Sitarski powiedział, że w ciągu miesiąca zostanie przeprowadzona analiza finansowego funkcjonowania EuRoPol Gazu, w tym wysokość stawek pobieranych przez spółkę za przesył gazu. Opłaty przesyłowe pobierane przez EuRoPol Gaz są znacznie niższe od tych, które żądają spółki działające w Europie zachodniej. Nieoficjalnie mówi się, że zaniżone opłaty są przyczyną kłopotów finansowych EuRoPol Gazu. Kossowski podtrzymał swoją czwartkową wypowiedź dla PAP, w której pozytywnie ocenił efekty rozmów polsko-rosyjskiej grupy roboczej ds. współpracy gazowej i zapowiedział ich kontynuację.

'Rozmowy przebiegały bardzo dobrze, w dobrym klimacie. Wydaje mi się, że znaleźliśmy ścieżkę, która prowadzi nas we właściwym kierunku i umożliwi wyjaśnienie wątpliwości' - powiedział bezpośrednio po zakończeniu dwudniowych rozmów w Moskwie.

W piątek dodał, że podczas planowanej na 16-17 stycznia wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina nie należy się spodziewać kontynuacji roboczych spotkań dotyczących spraw gazowych. Kossowski powiedział, że podczas wizyty w Moskwie powstał pomysł utworzenia kapitałowego funduszu inwestycyjnego, którego zadaniem miałoby być przede wszystkim zmniejszenie deficytu handlowego w obrotach z Rosją. Według wiceministra zainteresowanie przystąpieniem do funduszu wyraził już Gazprom i PGNiG. Rządy Polski i Rosji chcą zachęcić do uczestnictwa też banki i duże przedsiębiorstwa. Dodał, że zebranie przez fundusz 200 mln USD pozwoliłoby uruchomić środki kredytowe w wysokości około 1 mld USD.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)