Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energia elektryczna wrośnie nie więcej niż 9-11 proc.

0
Podziel się:

W połowie czerwca Urząd Regulacji Energetyki (URE) zadecyduje o zatwierdzeniu taryf dla zakładów energetycznych. Nowe ceny i stawki opłat nie będą wyższe niż 9-11 proc. i będą obowiązywać od 1 lipca

- poinformował urząd.

'Wszystkie spółki dystrybucyjne złożyły swoje propozycje taryfowe' - powiedział w piątek PAP Olgierd Szłapczyński, rzecznik URE.

'Ponieważ nowe taryfy powinny wejść w życie pierwszego lipca, decyzji prezesa URE należy oczekiwać w połowie czerwca' - dodał.

Na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji URE ma 30 dni. Zgodnie z prawem energetycznym taryfa może zacząć obowiązywać nie wcześniej niż po upływie 14 dni od daty jej publikacji w biuletynie URE.

'Wzrost cen energii elektrycznej nie powinien być wyższy niż 9-11 proc.' - powiedział Szłapczyński.

Spółki dystrybucyjne każdą zmianę swojej taryfy muszą przedstawiać do zatwierdzenia przez prezesa URE.

W taryfach tych zawarte są rodzaje oraz wysokość stawek opłat stosowanych przez zakłady energetyczne w rozliczeniach z klientami (m.in. za zużytą energię elektryczną, abonament, usługi przesyłowe, przyłączenie do sieci).

Coroczne korygowanie taryf jest konieczne ze względu m.in. na inflację oraz zmieniające się ceny paliw i transportu.

W tym roku wpływ na taryfy spółek będzie miało wprowadzenie akcyzy na energię elektryczną w wysokości 2 groszy za kilowatogodzinę.

Akcyzą tą objęci są wytwórcy energii. Spółki te wcześniej zapowiadały przerzucenie wzrostu kosztów na swoich klientów, czyli głównie na spółki dystrybucyjne.

Irena Ożóg, wiceminister finansów, poinformowała w czwartek, że odbiorcy energii poniosą około 9-10 proc. kosztów tej akcyzy.

energia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)