Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurostat: Polska musi zmienić ustawę o OFE

0
Podziel się:

Polska musi zmienić ustawę o funduszach emerytalnych, tak by gromadzone tam środki były wliczone do sektora finansów publicznych, bowiem w przeciwnym razie deficyt budżetowy wzrośnie, co wpłynie na opóźnienie wejścia do strefy euro / ISB /

Polska musi zmienić ustawę o funduszach emerytalnych, tak by gromadzone tam środki były wliczone do sektora finansów publicznych, bowiem w przeciwnym razie deficyt budżetowy wzrośnie, co wpłynie na opóźnienie wejścia do strefy euro, napisała piątkowa „Rzeczpospolita”, powołując się na Michela Vanden Abeele, dyrektora generalnego Eurostatu.

„Zakończyliśmy dyskusję na ten temat. Polska ma czas do marca 2007 roku, żeby opracować statystyki deficytu budżetowego według naszej definicji” – cytuje dyrektora Eurostatu „Rzeczpospolita”.

Polska wlicza do sektora finansów publicznych składki do otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
, dzięki czemu deficyt budżetowy jest mniejszy (w 2003 roku wyniósł 3,9% PKB, a przy zastosowaniu przyjętej definicji Eurostatu wyniósłby 5,5%).

Tymczasem wielkość deficytu budżetowego w relacji do PKB jest jednym z kryteriów z Maastricht, których spełnienie jest wymagane przy wejściu do strefy euro. Zdaniem ministra finansów kryterium deficytu w wysokości poniżej 3,0% PKB spełnimy już w 2007 roku.

„Dla unijnego biura statystycznego decydujące jest to, czy Skarb Państwa gwarantuje przyszłe wypłaty emerytur. Nie ma znaczenia, czy system ma charakter obowiązkowy, czy dobrowolny, ani czy podmioty zarządzające są publiczne, czy prywatne” – czytamy w „Rz”.

Jak pisze gazeta, jeśli kapitałowe fundusze emerytalne mają zostać zaliczone do sektora publicznego, to państwo powinno gwarantować wypłaty świadczeń przyszłym emerytom.

„Polska może powstrzymać statystyczny wzrost swojego deficytu tylko zmieniając ustawę o OFE” – napisała gazeta.

Minister polityki społecznej Krzysztof Pater, cytowany przez dziennik, zapowiedział dalsze rozmowy z Eurostatem.

„Nie podważymy jednak fundamentów naszego systemu emerytalnego. Możemy dyskutować o drobiazgach” – powiedział Pater.

Pater zapowiedział także przekazanie unijnemu urzędu statystycznego dodatkowych materiałów na temat polskiego systemu emerytalnego.

Gazeta dodaje, że do konsultacji międzyresortowych ma niebawem trafić nowelizacja ustawy o funduszach emerytalnych, w której być może znajdą się zmiany, rozwiewające wątpliwości Eurostatu.

W 2002 roku Eurostat ustalił, że środki gromadzone w OFE rząd polski może czasowo klasyfikować jako publiczne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)