Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Górnicy odrzucają w referendum rządowe plany zmian w górnictwie

0
Podziel się:

99 i pół procent górników, którzy brali udział w referendum na temat reform, nie zgadza się z rządowymi planami zmian w górnictwie węgla kamiennego. Wczoraj w 48 kopalniach i zakładach związanych z górnictwem przeprowadzono referendum, w którym górnicy mogli ocenić założenia reformy górnictwa na lata 2002 - 2006.

Według rządowego projektu, w branży wprowadzono by zamrożenie płac oraz 6-dniowy tydzień pracy. Program odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra gospodarki Marka Kosowskiego, zakłada także zamknięcie kolejnych kopalń oraz ich prywatyzację.
Jak podkreślił wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski w referendum wzięło udział około 76 tysięcy pracowników, czyli 78 procent zatrudnionych w górnictwie węgla kamiennego, dlatego odpowiedzialni za reformę branży nie mogą bagatelizować wyników tego głosowania. "Wyniki tego głosowania wyraźnie świadczą, że reforma górnictwa tworzona i realizowana jest w oderwaniu od rzeczywistości. To nie ludzie są dla reformy ale reforma dla ludzi" - zaznaczył Czerkawski.
Lider Związku Zawodowego Górników w Polsce, jednego z organizatorów referendum dodał, że obecnie wyniki zostaną przedstawione premierowi Leszkowi Millerowi, komisji gospodarki Sejmu a także Komisji Trójstronnej do spraw bezpieczeństwa socjalnego górników.
Wacław Czerkawski ponownie zaapelował do ministra gospodarki Jacka Piechoty o odwołanie wiceministra Marka Kosowskiego, odpowiedzialnego za reformę górnictwa. Zdaniem ZZG wiceminister Kosowski nie potrafi stworzyć warunków do rozmów na temat przyszłości polskiego górnictwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)