Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak - przygotowania

0
Podziel się:

Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński zapewnił, że zrobiono wszystko, by ograniczyć do minimum ryzyko, wiążące się z pobytem polskich żołnierzy w naszej strefie stabilizacyjnej w Iraku.
Po południu z Wrocławia odleci 250-osobowa grupa przygotowawcza żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński zapewnił, że zrobiono wszystko, by ograniczyć do minimum ryzyko, wiążące się z pobytem polskich żołnierzy w naszej strefie stabilizacyjnej w Iraku.

Po południu z Wrocławia odleci 250-osobowa grupa przygotowawcza żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Minister Szmajdziński przyznał na konferencji prasowej, że polska misja w Iraku jest ryzykowna i niebezpieczna i od wielu czynników będzie zależało, czy zakończy się pełnym powodzeniem. Dodał jednak, że ministerstwo obrony zrobiło wszystko, by zmniejszyć to ryzyko do minimum a grupa, która dzisiaj jedzie do Iraku jest bardzo dobrze przygotowana do tego wyjazdu, z wykorzystaniem wszystkich doświadczeń resortu.

Szef Sztabu Generalnego generał Czesław Piątas zapewnił, że wojskowi są przygotowani na niebezpieczeństwa związane z misją. "Duch bojowy i morale sa bardzo dobre " - zapewnił Czesław Piętas, dodając, że wszyscy żołnierze kontyngentu, od generała Tyszkiewicza po szeregowców ponoszą odpowiedzialność za wykonywanie zadań w Iraku. Podkreślił, że także władze wojskowe w Polsce odpowiadają za tę misję i będą się starać jak najlepiej wykonać swoje zadanie.

Od dziś w sztabie Generalnym rozpoczyna pracę zespół, który będzie koordynował działalność polskiego kontyngentu w Iraku. Zespół będzie nadzorował szkolenie kontyngentu i przerzut do Iraku kolejnych jednostek.

Generał Andrzej Tyszkiewicz, dowódca polskiej dywizji, która ma wykonywać działania stabilizacyjne w Iraku, powiedział, że dywizja ma przejąć pełną odpowiedzialność za swoją strefę od 1 września. Generał Tyszkiewicz wylatuje dziś do Kuwejtu na czele 250 osobowego zespołu.

Po kilkudniowej aklimatyzacji Polacy pojadą do miejsc rozmieszczenia w rejonie Babilonu i Karbali.

Od 7 do 13 lipca polscy żołnierze będą prowadzili rozpoznanie w strefie odpowiedzialności brygady hiszpańskiej z udziałem przedstawicieli państw Ameryki Łacińskiej wchodzących w skład tej brygady.

Między 15 a 20 lipca mają przybyć do polskiej strefy grupy przygotowawcze z innych kontyngentów wojskowych, by z początkiem sierpnia osiągnoć gotowość do ćwiczenia sztabowego, które poprowadzi z dowództwem brygad wyższe dowództwo amerykańskie sił stacjonujących w Iraku..

Generał Tyszkiewicz powiedział, że do 15 sierpnia powinny zgromadzić się w naszym sektorze wszystkie zadeklarowane do udziału oddziały i pododziały. W ciągu dwóch ostatnich tygodni sierpnia przeprowadzą one wspólne ostatnie szkolenie by rozpocząć wspólne patrole mieszane i codzienne współdziałanie z Amerykanami, od których będą stopniowo przejmować bieżące obowiązki. Od 1 września cała dywizja powinna być gotowa do przejęcia pełnej odpowiedzialności za powierzony sektor działania.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)