Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja rozważa dwa warianty stawek marż hurtowych na leki

0
Podziel się:

Ewentualna redukcja stóp procentowych przez RPP nie będzie miała większego wpływu na kurs złotego, który obecnie nie ma uzasadnienia w bilansie płatniczym ani w fundamentach makroekonomicznych

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozważa, czy utrzymać obecną stawkę marży hurtowej na leki (9,91 proc.), czy ją zwiększyć do poziomu 12,5 proc.

Takie dwa warianty stawek marż hurtowych od hurtowych cen leków zawiera sprawozdanie specjalnej podkomisji o rządowym projekcie ustawy o cenach. Projekt nie różnicuje zapisów w odniesieniu do leków krajowych i zagranicznych.

Komisja Zdrowia, która opiniowała projekt podkomisji, nie opowiedziała się za żadną z propozycji stawek marży hurtowej. W piątek Komisja Finansów skierowała projekt ponownie do podkomisji, w celu ustalenia wspólnego stanowiska z Komisją Zdrowia.

W ocenie Marcina Musiała z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, marża hurtowa na leki powinna wzrosnąć o 1 punkt procentowy, do 10,91 proc.

W projekcie podkomisja proponuje ponadto tabelę, według której byłaby ustalana marża detaliczna. Im niższa byłaby cena hurtowa leku, tym wyższa byłaby marża detaliczna liczona od ceny hurtowej. Najwyższa marża detaliczna nie mogłaby jednak przekroczyć 16 zł w przypadku farmaceutyków, których cena hurtowa przekraczała 100 zł.

Ponadto projekt podkomisji zakłada, że zostanie powołany zespół do spraw gospodarki lekami, w skład którego weszłoby po trzech przedstawicieli resortu zdrowia, finansów i gospodarki. W jego pracach mogliby także uczestniczyć trzej przedstawiciele kas chorych.

Do zadań tego zespołu należałoby przygotowanie informacji potrzebnych do ustalenia wykazów oraz cen urzędowych środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, przy czym marże hurtowe i detaliczne, potrzebne do ustalenia cen, podawałby szef resortu zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów.

Przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, znajdujących się w urzędowym wykazie, oraz obrotem nimi mogliby składać do ministra zdrowia wnioski o ustalenie cen urzędowych.

Ceny urzędowe, hurtowe i detaliczne, ustalane byłyby na te środki farmaceutyczne i materiały medyczne, które byłyby zawarte w wykazie leków podstawowych i uzupełniających oraz w wykazie leków i materiałów medycznych przepisywanych bezpłatnie, za opłatą zryczałtowaną lub częściową odpłatnością.

Ceny urzędowe byłyby także ustalane na te środki farmaceutyczne i materiały medyczne, które są stosowane wyłącznie w lecznictwie zamkniętym i finansowane w całości ze środków publicznych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)