Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Mieszkanie+ nabiera tempa. Program potrzebuje nawet pełnomocnika ds. budowy mieszkań

12
Podziel się:

Mieszkanie+ nabiera tempa, lokale już się budują. Teraz rząd potrzebuje... pełnomocnika ds. budowy mieszkań. - Powołanie pełnomocnika rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości zakłada projekt rozporządzenia, który trafił do uzgodnień międzyresortowych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Pełnomocnik będzie koordynował działania Krajowego Zasoby Nieruchomości
Pełnomocnik będzie koordynował działania Krajowego Zasoby Nieruchomości (Wojciech Strozyk/REPORTER)

Do zadań pełnomocnika będzie należało m.in. koordynowanie działań dotyczących wdrażania Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz realizacja przepisów ustawy o KZN. Pełnomocnik będzie także odpowiedzialny za przygotowywanie koncepcji ekonomicznych, prawnych i organizacyjnych dot. zasobu.

Będzie on także monitorował i analizował działania w zakresie funkcjonowania KZN i przekazywał informacje dot. zasobów do organów administracji rządowej i samorządowej.

Zobacz także: Zobacz także: Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?

Pełnomocnik będzie odpowiedzialny za pozyskania ze źródeł krajowych i zagranicznych środków finansowych niezbędnych do przyspieszenia realizacji zadań KZN. Chodzi także o pozyskiwanie funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój mieszkalnictwa.

Zadaniem pełnomocnika będzie również prowadzenie bieżącej współpracy z ministrem infrastruktury i budownictwa w zakresie jego zadań oraz funkcjonowania rynku mieszkaniowego.

Projekt przewiduje, że pełnomocnikiem będzie sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

Zakłada się, że pierwsze budynki mieszkalne w programie M+ na gruntach Skarbu Państwa, włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej realizacji.

Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit

gospodarka
prawo
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
AD.W.
7 lat temu
Ja chce, ja chce za darmo bede pracował 24/h .... i .... łapówki brał,... zlikwidować to zanim powstało
lol
7 lat temu
Nowe stanowisko ekonom
prawnik
7 lat temu
Zlikwidować patologiczną Ustawę o Ochronie praw lokatorów i mieszkań będzie aż za dużo
Cud
7 lat temu
A jakby mieszkania STANIAŁY o podatek VAT?
Zys
7 lat temu
Nowy urzędnik ( urzędnicy ) za pieniądze z podwyżek za gaz i innych środków produkcji. Rzad umie rządzić!!! A ceny mieszkań? A ceny materiałów budowlanych ? Pieniądze dla kolesiów partyjnych na pewno będą i to nie małe!! Brawo !!! Niech to wszystko kupują fanatycy polityczni , którym rozum odebrało !!!