Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP zawiesiło przetarg na Hutę Częstochowa

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa postanowiło zawiesić przetarg na sprzedaż udziałów w spółce Huta Stali Częstochowa oraz jej wydzielonego majątku do chwili osiągnięcia porozumienia w Komisją Europejską w kwestii tego, czy program restrukturyzacji huty należy traktować jako – niedozwoloną w tej sytuacji – pomoc publiczną / ISB /

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) postanowiło zawiesić przetarg na sprzedaż udziałów w spółce Huta Stali Częstochowa oraz jej wydzielonego majątku do chwili osiągnięcia porozumienia w Komisją Europejską w kwestii tego, czy program restrukturyzacji huty należy traktować jako – niedozwoloną w tej sytuacji – pomoc publiczną, podało MSP w poniedziałkowym komunikacie.

“[...] w związku z koniecznością uzgodnienia z Komisją Europejską ostatecznego kształtu programu restrukturyzacji Huty Częstochowa SA, dla usunięcia wszelkich wątpliwości dotyczących udzielenia Hucie niedozwolonej pomocy publicznej, Minister Skarbu Państwa zwrócił się 29 marca [...] o bezterminowe zawieszenie prac związanych z rozstrzygnięciem przetargu na nabycie udziałów spółki Huta Stali Częstochowa Sp. z o.o. oraz spółek ‘Majątek Hutniczy 1’ Sp. z o.o. i ‘Majątek Hutniczy 2’ Sp. z o.o.” – podano w komunikacie.

“Decyzja o dalszych losach przetargu zostanie podjęta po osiągnięciu ostatecznego porozumienia z Komisją Europejską” – czytamy dalej.

Już na początku marca wiceminister skarbu Andrzej Szarawarski sygnalizował, że przetarg na sprzedaż majątku Huty Częstochowa może zostać unieważniony, jeśli Komisja Europejska uzna, że realizowany program restrukturyzacji huty zawiera elementy pomocy publicznej i go nie zaakceptuje. Spowodowałoby to konieczność upadłości Huty Częstochowa. W takim scenariuszu jej majątek przeszedłby w zarząd syndyka, podkreślił minister.

Szarawarski poinformował na początku miesiąca, że hindusko-brytyjski koncern LNM Holdings, który uzyskał wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu zarówno 100% udziałów operatora, Huta Stali Częstochowa, jak i majątku Huty Częstochowa, ma czas do końca marca na uzgodnienie pakietu socjalnego oraz ostatecznych warunków transakcji.

Według wiceministra, jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte z Towarzystwem Finansowym Silesia, które prowadzi sprzedaż, to MSP może rozpocząć rozmowy z drugim oferentem, którym jest ukraiński Donbas, lub też może unieważnić przetarg.

Huta Częstochowa jest czołowym producentem stalowych blach grubych w Polsce. Zatrudnia ponad 2 tys. pracowników, a jej możliwości produkcyjne sięgają ponad 700 tys. ton stali rocznie. W 2002 roku huta wyprodukowała około 420 tys. ton produktów stalowych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)