Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Dłużnicy Krajowego Rejestru Długów. 58 spółek z rynku NewConnect na liście

3
Podziel się:

Łącznie mają ok. 7,5 mln zł długów. 58 polskich spółek notowanych na rynku NewConnect znalazło się na liście dłużników Krajowego Rejestru Długów. Swoich zobowiązań w terminie nie płaci co siódma spółka.

Dłużnicy Krajowego Rejestru Długów. 58 spółek z rynku NewConnect na liście
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Według KRD to wprawdzie ponad milion złotych mniej niż przed sześcioma miesiącami i ponad 4 miliony mniej niż przed rokiem. Jednak rośnie zarówno liczba zadłużonych spółek, jak i liczba niezapłaconych w terminie zobowiązań, co "może sygnalizować pogorszenie sytuacji w kolejnych miesiącach".

- Przygotowywane przez nas raporty dotyczące zadłużenia spółek notowanych na GPW czy rynku NewConnect pokazują, jak ważna w biznesie jest ostrożność - mówi prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki. Jak dodał, problemy finansowe zdarzają się nawet firmom giełdowym, czyli tym bardziej znanym i uchodzącym za bardziej prestiżowe.

Na początku lipca 2017 roku na New Connect notowanych było w sumie 396 spółek krajowych oraz kilka zagranicznych. Jak wynika z danych KRD, spośród rodzimych firm notowanych na "małej giełdzie" dłużnikami jest 58. To wyrównanie rekordu z pilotażowego badania, które zostało przeprowadzone przez KRD w styczniu 2016 r.

- Wówczas na NewConnect notowanych było jednak o 13 krajowych spółek więcej - wskazał prezes Łącki. - To oznacza, że odsetek dłużników na tym rynku jest obecnie najwyższy w historii badania i sięga niemal 15 proc. - dodał.

Zadłużenie 58 spółek-dłużników z rynku NewConnect sięga obecnie 7,45 miliona złotych. Dla porównania, przed sześcioma miesiącami notowanych w KRD było 50 takich spółek, których łączne długi sięgały 8,8 miliona złotych. Z kolei w lipcu ubiegłego roku zadłużenie 53 firm z "małej giełdy" wynosiło rekordowe 11,65 miliona zł - wynika z danych KRD.

- Aktualne zestawienie jest drugim z rzędu ze spadkiem ogólnego zadłużenia. To dobra wiadomość - ocenił Łącki. - Niestety, nie wszystkie sygnały są równie optymistyczne - zastrzegł.

Jak wyjaśnił prezes KRD, poza rekordowym odsetkiem dłużników, trzeba zwrócić uwagę na rosnącą liczbę zobowiązań, których obecnie jest ponad 600 oraz także rosnącą liczbę wierzycieli przypadających na jednego dłużnika. - Obecnie przybywa głównie mniejszych zobowiązań, ale niestety, często tak właśnie zaczynają się problemy. Proszę pamiętać, że wpisy do Krajowego Rejestru Długów mają często charakter wyprzedzający - podkreślił Adam Łącki.

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Według danych KRD potwierdza to historia największego dłużnika lipcowego zestawienia. To spółka z branży budowlanej, której dług wobec 17 wierzycieli wynosi niemal 1,2 miliona złotych. W pilotażowym badaniu, czyli w styczniu 2016 roku, spółka nie była notowana w KRD. Przed rokiem miała jednego wierzyciela i 35 tysięcy długu. W styczniu br. liczba wierzycieli sięgała dziewięciu, a wartość niespłaconych w terminie zobowiązań wynosiła niemal 240 tysięcy złotych. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba wierzycieli się podwoiła, a dług wzrósł pięciokrotnie.

Z 58 spółek z "małej giełdy", które są notowane w Krajowym Rejestrze Długów połowa została zaklasyfikowana do NC Alert - indeksu grupującego firmy o podwyższonym ryzyku. 25 (czyli 43 proc.) przedsiębiorstw trafiło do bazowego NC Base. Pozostałe cztery spółki wchodzą w skład NC Focus, indeksu, do którego trafiają firmy o największej wiarygodności, czyli przedsiębiorstwa spełniające szereg kryteriów finansowych ustalonych przez giełdę.

Eksperci Krajowego Rejestru Długów przeanalizowali również, jak zmieniła się sytuacja 50 spółek z NewConnect, które były notowane w rejestrze dłużników przed sześcioma miesiącami. W tej grupie zadłużenie 18 spółek nie uległo zmianie. Długi 11 firm spadły, ale w przypadku takiej samej ich liczby łączna wartość zobowiązań wzrosła. Osiem spółek spłaciło całość swoich długów, a dwie zostały wykluczone z obrotu.

- Wykluczenie części spółek z obrotu giełdowego następuje, jako konsekwencja decyzji o ogłoszeniu upadłości firmy. Z kolei spółki, które znikają z NewConnect nie są już uwzględniane w zestawieniu. W raporcie bierzemy bowiem pod uwagę jedynie zadłużenie spółek, które w dniu badania są notowane na danym rynku. Gdyby uwzględnić długi wszystkich spółek wykluczonych z obrotu, kwoty byłyby wyraźnie większe - wyjaśnił prezes Łącki.

"Długi spółek z NewConnect" to wspólne badanie KRD i Rzetelnej Firmy. Zostało przeprowadzone na 396 krajowych spółkach, które 6 lipca 2017 roku były notowane na rynku NewConnect.

newconnect
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Reddington
7 lat temu
dokładnie, trzeba dbać o swój biznes, a raporty z rejestru KRD są naprawdę pomocne. szybko można sprawdzić potencjalnego kontrahenta i mieć spokojną głowę
mirek
7 lat temu
dlatego zanim zacznę współpracę z jakąś firmą zawsze ją sprawdzam. zdarzali mi się już kontrahenci, którzy nie płacili. ciężko tak prowadzić firmę. sprawdzam kontrahentów w KRD i dzięki temu wiem czy są uczciwi.
Kroolik
7 lat temu
1/3 spółek na NC to zombi - żywe trupy. Ta giełda, to śmietnik, w której czasem zdarzy się znaleźć coś wartościowego. Mnie dziwi, że tylko 15% jest notowana w KRD i to na bardzo niską łączną kwotę.