Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież - orędzie

0
Podziel się:

Papież Jan Paweł II odprawił w Watykanie uroczystą mszę świętą Niedzieli Wielkanocnej. Papież wygłosił orędzie wielkanocne do wiernych z całego świata, złożył życzenia w kilkudziesięciu językach i udzielił błogosławieństwa "Urbi et Orbi".

Msza transmitowana była do 54 krajów.

W orędziu wielkanocnym Jan Paweł II powiedział, że zmartwychwstanie Chrystusa jest źródłem nadziei dla ludzkości. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremna była nasza wiara, i daremna byłaby nasza nadzieja, ponieważ nadal bylibyśmy w mocy zła i śmierci - powiedział Jan Paweł II. Zmartwychwstanie Chrystusa jest dobrą nowiną dla wszystkich grzeszników, a także dla biednych i uciśnionych.

Pokój na ziemi, którego ludzie tak bardzo pragną, może być zapewniony i umocniony tylko na mocy porządku ustanowionego przez Boga. Tymi słowami rozpoczyna się encyklika, którą przed blisko 40-tu laty ogłosił papież Jan XXIII. Papież Jan Paweł II podkreślił, że te słowa są jak najbardziej aktualne na początku trzeciego tysiąclecia, które pełne jest przemocy i konfliktów.

Papież powiedział, że dzięki wsparciu społeczności międzynarodowej Irakijczycy mogą być twórcami solidarnej odbudowy swego kraju. Pokój powinien zapanować także w innych rejonach świata, gdzie dochodzi do przelewu krwi, a o tych miejscach nie pamiętamy. Jan Paweł II powiedział, że z wielkim bólem myśli o sytuacji w Ziemi Świętej, gdzie akty przemocy nie mają końca. Dodał, że myśli także o sytuacji wielu krajów afrykańskich, które nie powinny być pozostawione same sobie. Papież powiedział, że bardzo bliskie są mu też problemy Kaukazu, Azji i Ameryki Łacińskiej. Jan Paweł Drugi zaapelował, by przerwany został łańcuch nienawiści, który zagraża harmonijnemu rozwojowi rodziny ludzkiej.

Jan Paweł II powiedział, że modli się, by Bóg uchronił ludzkość przed niebezpieczeństwem dramatycznych konfliktów między różnymi kulturami i religiami. Podkreślił, że wiara w Boga powinna prowadzić wyznawców różnych religii do wzajemnego zrozumienia i dialogu. Niech staną się oni cierpliwymi budowniczymi dialogu religijnego, który da początek nowej erze sprawiedliwości i pokoju. Niech nikt nie ulega panice i nie traci ufności, ponieważ Chrystus jest z nami - powiedział papież.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)