Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

pogrzeb Jerzego Giedroycia odbędzie się w najbliższy czwartek

0
Podziel się:

pogrzeb Jerzego Giedroycia odbedzie sie w najblizszy czwartek


pogrzeb Jerzego Giedroycia odbędzie się w najbliższy czwartek
Pogrzeb Jerzego Giedroycia odbędzie się w najbliższy czwartek 21-go
września na cmentarzu w Maison Laffitte pod Paryżem - miejscowości, z którą był
związany od 1947-ego roku.

Jerzy Giedroyc, twórca i Redaktor 'Kultury' paryskiej zmarł w nocy,
podczas snu, na atak serca.

pogrzeb Jerzego Giedroycia odbedzie sie w najblizszy czwartek pogrzeb Jerzego Giedroycia odbędzie się w najbliższy czwartek Pogrzeb Jerzego Giedroycia odbędzie się w najbliższy czwartek 21-go września na cmentarzu w Maison Laffitte pod Paryżem - miejscowości, z którą był związany od 1947-ego roku. Jerzy Giedroyc, twórca i Redaktor 'Kultury' paryskiej zmarł w nocy, podczas snu, na atak serca. Miał 94-lata. Do końca swego życia aktywnie uczestniczył w redagowaniu i przygotowywaniu kolejnych numerów'Kultury', która wywarła bezprecedensowy wpływ na życie intelektualne Polaków w kraju i poza jego granicami. Siedziba Jerzego Giedroycia i jego najbliższych współpracowników w Maison Laffitte była dla wielu Polaków nad Wisłą i tych rozsianych po całym świecie ostoją polskiej kultury. Giedroyc został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego, a także najwyższymm państwowym odznaczeniem litewskim - Orderem Wielkiego Księcia Giedymina. Sejm uczcił pamięć Jerzego Giedroycia minutą ciszy.
Wiadomość o śmierci twórcy dotarła do posłów podczas obrad. Jego zasługi dla Polski przypomniał parlamentarzystom poseł Bronisław Geremek, były minister spraw zagranicznych. Nazwał zmarłego twórcę 'wspaniałym obywatelem Rzeczypospolitej, oddanym idei niepodległości'. 'Dla Polski zrobił tak wiele w ciągu swojego długiego życia, że trudno to określić. (...) Był człowiekiem, który nigdy o niepodległości nie zapomniał i potrafił z organu, który stworzył, uczynić w najtrudniejszych latach głos prawdy' - mówił Bronisław Geremek. Premier Jerzy Buzek przyjął wiadomość o śmierci Jerzego Giedroycia z wielkim żalem. Podkreślił, że wraz z jego śmiercią kończy się ważny rozdział w historii paryskiej Kultury, niepotarzalnej instytucji, która nia ma analogii w polskiej historii. Józefa Hennelowa, zastępca redaktora naczelnego 'Tygodnika Powszechnego' podkreśliła, że Jerzy Giedroyc był 'głuchy na pochwały'a, jedyną nagrodą była dla niego praca dla Polski. 'Troszczył się o kulturę, troszczył się o sztukę polską, niańczył
pisarzy - powiedziała Józefa Hennelowa Polskiemu Radiu Kraków. Dodała, że absolutna bezinteresowność Giedroycia jest, oceniania teraz z perspektywy lat, niemal wstrząsająca.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)