Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|

Polka buduje jeden z najbardziej innowacyjnych banków na świecie. Zdradzi przepis na sukces

24
Podziel się:

W kilka lat zbudowali światowy hub technologiczny, w którym centra R&D otwierają tacy giganci jak Alibaba czy Citibank. DBS, największy bank w kraju to jedna z najnowocześniejszych instytucji finansowych na świecie. Szef technologii w pionie detalicznym banku DBS oraz adiunkt na Narodowym Uniwersytecie Singapuru, Sonia Wędrychowicz będzie w czerwcu gościem krakowskiego Impactu.

Polka buduje jeden z najbardziej innowacyjnych banków na świecie. Zdradzi przepis na sukces

Start up Nation to Izrael, kraj w którym na 5 mln dorosłych mieszkańców przypada 7 mln firm. Za Digital Nation uważani są natomiast Estończycy, najbardziej cyfrowy naród na świecie, który nieustannie jest on-line, gdzie prawie wszystkie sprawy można załatwić przez Internet. I wreszcie Smart Nation, czyli mieszkańcy Singapuru, których jest ponad 5 mln, stanowią światową elitę w zakresie innowacji. Wszystkie trzy społeczności łączy to, że są nieduże, co sprzyja upowszechnianiu nowych rozwiązań technologicznych, ale prawdziwym wspólnym mianownikiem jest spójna, konsekwentnie realizowana rządowa strategia wspierania innowacji, realizowana z udziałem prywatnych partnerów.

Bezpłatne wejściówki na krakowski Impact.*Wystarczy się zarejestrować. *

W przypadku Singapuru jest to zupełnie świeża historia. Jeszcze trzy lata temu kraj w ogóle nie widniał na światowej mapie innowacyjności.

- Wszystko zaczęło się w 2015 r., kiedy rząd zainteresował się tematem fintechów, a regulator rynku zadał sobie pytanie: czy powinniśmy w to wchodzić, a jeśli tak to co powinniśmy zrobić – opowiadał podczas grudniowej konferencji Impact fintech'17 Sopnendu Mohanty, fintech officer w singapurskim nadzorze finansowym.

W ciągu dwóch lat Singapur wszedł do światowej pierwszej ligi fintechowej, w niektórych obszarach wyprzedzając nawet globalną stolicę fintechów – Londyn. W kraju prężnie działa piaskownica regulacyjna, mocno wspierana przez regulatora, którą rząd dodatkowo zaopatrzył w specjalny fundusz typu seed fund o wartości 2 mld dolarów.

Nasz człowiek w Singapurze

Wystąpienie Sopnendu Mohanty było jednym z najciekawszych wydarzeń katowickiego Impactu, ponieważ pokazało publiczności, jak bardzo zaawansowane regulacyjnie i technologicznie są kraje Dalekiego Wschodu. Podczas tegorocznej, czerwcowej edycji Impactu w Krakowie, również nie zabraknie gości z Singapuru, wśród których będzie Sonia Wędrychowicz, wysoko postawiona menedżerka największego singapurskiego banku DBS, osoba o ogromnym bankowym doświadczeniu, wyniesionym z pracy w Citi Handlowy, w którego zarządzie zasiadała i unikalnym w naszych szerokościach geograficznych know-how wypracowanym w dalekowschodnich instytucjach.

Sonia Wędrychowicz pracę zaczęła w malezyjskim Standard Chartered, gdzie odpowiadała za bankowość detaliczną, w tym, zupełnie dla nas egzotyczną, bankowość islamską. Stąd przeszła do DBS. Na singapurskim rynku jest to odpowiednik naszego PKO BP czyli lider rynku. Przez lata był to klasyczny bank tego typu: duży i stabilny, którego zachowawczość wzmacniała obecność rządu w akcjonariacie.

_ _

_ Sonia Wędrychowicz - Szef technologii w pionie detalicznym banku DBS oraz adiunkt na Narodowym Uniwersytecie Singapuru _

Od mniej więcej trzech lat, gdy do zespołu dołączyła Sonia Wędrychowicz, w DBS zaczęły się ogromne zmiany wewnętrzne, mentalnościowe i technologiczne. Singapurczycy uczyli się od innych, podglądali rozwiązania i próbowali wdrożyć u siebie.

Dzisiaj jest to jeden z najbardziej otwartych na innowacje banków na świecie. Jesienią ubiegłego roku DBS udostępnił największą na świecie platformę typu OpenAPI, na której ”wystawia” 155 API w 20 różnych kategoriach. Jest to rozwiązanie podpatrzone kilka lat temu w Credit Agricole i bardzo twórczo rozwinięte. O ile we Francji jest to platforma o lokalnym zasięgu, przeznaczona dla startupów, to DBS ma na pokładzie takie firmy jak AIG, McDonald's, ale też startupy jak na przykład FoodPanda.

To tylko jeden z obszarów aktywności banku. DBS jest właścicielem marki digibank, detalicznego, całkowicie cyfrowego banku detalicznego. Warto zwrócić uwagę na przymiotnik ”cyfrowy”. Dotąd mówiło się o bankach internetowych oraz mobilnych. Bank cyfrowy to instytucja paperless, w której rachunek klient otwiera za pomocą odcisku palca i moment pobrania linii papilarnych to właściwie jedyny kontakt fizyczny z instytucją. Wszystkie sprawy można bowiem załatwić później za pośrednictwem KAI, inteligentnego asystenta, o którym mówi się, że jest ”Siri branży finansowej”. Chatbot powstał w firmie Kasisto, specjalizującej się w pracach nad sztuczną inteligencją, w którym udziały mają amerykański Wells Fargo, Mastercard i właśnie DBS.

Światowy hub innowacji

Nie byłoby innowacji w DBS, gdyby sam Singapur nie był innowacyjnym krajem. Dzisiaj staje się on Mekką dla technologicznych gigantów z całego świata. Chiński gigant Alibaba ogłosił w lutym, że wspólnie z singapurskim uniwersytetem technicznym utworzy pierwsze poza Chinami centrum R&D. Jesienią 2017 r. Singapur znalazł się wśród czterech zagranicznych lokalizacji (pozostałe to USA, Izrael i Rosja), w których Alibaba otworzy laboratoria zajmujące się AI, gdzie zainwestuje 15 mld dolarów w ciągu trzech lat.

Lista innovation labów znanych zagranicznych marek jest długa. Jedyne zagraniczne centrum badawcze ma tutaj Paypal. Citibank, Bank of America i HSBC, wspólnie z jedną z singapurskich agend rządowych pracują nad blockchainem. BNP Paribas w singapurskim centrum opracował dwie aplikacje, z których korzystają klienci na całym świecie. Aviva ma tutaj centrum R&D, a także Merrill Lynch i potentat na rynkach Dalekiego Wschodu bank Standard Chartered.

Jak oni to robią

Inwestorzy ciągną do Singapuru ze względu na przyjazne otoczenie prawne i regulacyjne, ale też otwartość społeczeństwa na innowacje. Singapurczycy są wysoce scyfryzowanym społeczeństwem z szerokim dostępem do zdalnych usług. Rząd mocno inwestuje w edukację i rozwój infrastruktury informatycznej w sektorze publicznym, co przekłada się na poziom adopcji innowacyjnych rozwiązań.

Singapur inwestuje w innowacje: fintech, sztuczna inteligencja, blockchain, ponieważ jest to inwestycja opłacalna. W czerwcu 2017 r. firma Accenture opublikowała raport, z którego wynika, że Singapur może podwoić gospodarkę w 13 lat jeśli odniesie sukces we wdrażaniu sztucznej inteligencji. W normalnych warunkach zajęłoby mu to 22 lata. Czas abyśmy brali przykład z najlepszych.

Wejściówki na krakowski Impact i więcej informacji o wydarzeniu na stronie internetowej Impact'18.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
PapaTed
6 lat temu
A my jesteśmy ... PIS Nation!
poiuyt
6 lat temu
singapore jest "innowacyjny" bo zdobyli wiele kapitału poprzez swoją lokalizację. Ten kapitał po prostu szuka inwestycji, a start-upy, które często są innowacjami wg. mnie płytkimi tzn adaptacjami, tudzież "rewolucje" cyfrowe, które są warte setki milionów a ich rzeczywista wartość wg. mnie jest o wiele mniejsza. Np. platforma zamawiania jedzenia, jest więcej warta niż linie lotnicze, albo platforma płatności internetowej więcej warta niż wielki producent jedzenie ... niech ci co "uwartościowiają" firmy zastanowią się, bez kogo przeżyliby, co tak naprawdę jest więcej warte...
Truth
6 lat temu
Żydy hahahahaha innowacje tylko w okradaniu, bo przecież nie w produkcji.
Krzysiek
6 lat temu
Gratulacje Sonia, mam przyjemność być jej kolegą z klasy z liceum w Lublińcu. Pozdrawiam :)
Fyhu
6 lat temu
Drukowana kasa bez wartosci to sukces ,to lichwa
...
Następna strona