Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawa koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

O wzroście produkcji informują zarówno przedsiębiorstwa publiczne, jak i prywatne, ale w sektorze publicznym wzrost produkcji jest znacznie większy. Badania IRG SGH wykazały wzrost ogólnego portfela zamówień.

Ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym wzrósł w marcu o siedem punktów i jego wartość wyniosła siedem - poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

W stosunku do marca 2002 wartość wskaźnika jest wyższa o dziesięć punktów.

Lepszą koniunkturę IRG SGH zaobserwował w sektorze publicznym. Wartość wskaźnika koniunktury dla tego sektora wynosi 12, podczas gdy dla firm prywatnych trzy.

Według badań Instytutu poziom produkcji zwiększył się zarówno w stosunku do marca 2002 r. jak i lutego bieżącego roku. Miesięczny wzrost poziomu produkcji wynosi średnio 10 punktów, natomiast w skali roku wzrost jest nieco większy. O wzroście produkcji informują zarówno przedsiębiorstwa publiczne, jak i prywatne, ale w sektorze publicznym wzrost produkcji jest znacznie większy, dwudziestopunktowy.

Dalszego wzrostu produkcji w najbliższych 3-4 miesiącach spodziewają się tylko firmy prywatne.

Badania IRG SGH wykazały wzrost ogólnego portfela zamówień. Wzrost w skali miesiąca wynosi dziewięć punktów, w stosunku do marca 2002 r. jest większy, trzynastopunktowy. Portfel zamówień bardziej wzrósł w firmach publicznych niż prywatnych. Przedsiębiorstwa prywatne spodziewają się dalszego wzrostu zamówień w najbliższych miesiącach, podczas gdy publiczne oczekują ich spadku.

IRG SGH odnotował różne zmiany zamówień eksportowych w poszczególnych sektorach własnościowych. Przedsiębiorstwa prywatne odnotowały ich spadek, natomiast publiczne wzrost. W obu przypadkach zaobserwowano wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Oczekiwania na najbliższą przyszłość są podobne, wszystkie przedsiębiorstwa spodziewają się spadku zamówień eksportowych.

Poziom zapasów wyrobów gotowych w przedsiębiorstwach zmniejszył się w ciągu ostatniego miesiąca zarówno w firmach prywatnych, jak i publicznych. Natomiast w porównaniu z ubiegłym rokiem ich poziom jest nieco wyższy. Przedsiębiorstwa zgodnie oczekują dalszego spadku zapasów w najbliższych miesiącach.

Informacje napływające z przedsiębiorstw, dotyczące zmian cen, są odmienne: przedsiębiorstwa prywatne odnotowały spadek cen, podczas gdy publiczne ich wzrost. Przewidywania na najbliższą przyszłość są także odmienne. Firmy prywatne oczekują dalszego spadku cen, publiczne przewidują ich wzrost.

Ogólny poziom zatrudnienia w marcu nie zmienił się. Jednak w firmach prywatnych w ciągu miesiąca odnotowano niewielki wzrost zatrudnienia, natomiast w publicznych spadek. Natomiast w porównaniu z marcem 2002 roku wskaźnik ten jest większy o dziesięć punktów. Przedsiębiorstwa publiczne przewidują dalszy spadek zatrudnienia w najbliższych 3-4 miesiącach, natomiast prywatne nie oczekują zmian w tej dziedzinie.

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw w marcu poprawiła się. Informują o tym zarówno firmy prywatne, jak i publiczne. Jednak w firmach prywatnych poprawa jest niewielka, podczas gdy w publicznych przekracza dziesięć punktów w stosunku do lutego. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku poprawę odnotowano w obu sektorach.

Przedsiębiorstwa podobnie oceniają przyszłość. Spodziewają się poprawy sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach, ale oczekiwania firm prywatnych są mniejsze niż publicznych.

Mimo poprawy koniunktury Instytut odnotował pogorszenie się nastrojów przedsiębiorstw w obu sektorach, jednak w wypadku firm prywatnych jest ono znacznie większe niż w firmach publicznych. Oceny sytuacji gospodarczej Polski w marcu są jednak lepsze niż przed rokiem.

W najbliższej przyszłości firmy spodziewają się dalszego pogarszania się ogólnej kondycji gospodarki polskiej.

W marcu utrzymało się duże zróżnicowanie koniunktury w układzie gałęziowym. W większości działów odnotowano poprawę koniunktury. Największy wzrost, przekraczający piętnaście punktów, nastąpił w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, w produkcji pozostałych surowców niemetalicznych oraz w produkcji metali. Najwyższą wartość, przekraczającą dwadzieścia punktów, wskaźnik koniunktury przyjął dla działu produkcji maszyn i aparatury elektrycznej oraz produkcji sprzętu transportowego.

W marcowym badaniu najwyższą wartość wskaźnik koniunktury uzyskał dla przedsiębiorstw dużych, zatrudniających od 501 do 2000 pracowników. Najniższą wartość wskaźnika, tak jak od wielu miesięcy, odnotowano w grupie przedsiębiorstw najmniejszych.

W przekroju regionalnym według województw najwyższe wartości wskaźnika koniunktury odnotowano w województwie dolnośląskim i podkarpackim, najniższą - w województwie lubuskim i świętokrzyskim.

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)