Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Propozycja nowelizacji kodeksu pracy: bezpłatny pierwszy dzień zwolnienia

0
Podziel się:

Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje nowe zasady zawierania umów o pracę, rozliczania czasu pracy i likwidację biurokratycznych barier dla przedsiębiorców. Sejm w drugi czytaniu zapoznawał się z projektem kodeksu zgłoszonym przez rząd i Platformę Obywatelską.

Ustawa przewiduje zawieszenie do momentu wejścia do Unii Europejskiej przepisu o tym, iż trzecia umowa na czas określony automatycznie przedłużana jest na czas nieokreślony. Posłowie proponują również, by pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego był bezpłatny - w zamian za to pracownik mógłby wziąć wtedy płatny urlop.
Nowelizacja wprowadza też umowę na zastępstwo za chorego pracownika oraz przerywany czas pracy. Projekt przedłuża też okres rozliczeniowy czasu pracy i wprowadza 50-cio procentową odpłatność za wszystkie godziny nadliczbowe w dni powszednie.
Zmiany, które mają ułatwić życie pracodawcom to skrócenie okresu zwolenienia opłacanego przez pracodawcę z 35 do 33 dni, zwolnienie małych firm z obowiązku tworzenie regulaminów pracy i wynagrodzeń oraz wyłączenie ich z ustawy o zwolenieniach grupowych.
Zmiany w kodeksie uzasadniane sa potrzebą dostosowania prawa do sytuacji na rynku pracy i chęcią zmniejszenia bezrobocia oraz ułatwienia życia przedsiębiorcom. Najbardziej sporne przepisy to bezpłatny pierwszy dzień zwolnienia i zawieszenie przepisu o umowach na czas określony.
Przeciwko tym przepisom protestowały PiS, Samoobrona, PSL i LPR uznając je za naruszające równowagę między pracodawcą a pracownikiem. Teraz projekt ustawy wraz z poprawkami posłów trafi ponownie do Sejmowej Komisji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)