Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport OECD o Polsce

0
Podziel się:

Polska gospodarka potrzebuje lepszego zarządzania wielkimi sektorami, takimi jak górnictwo, przemysł stalowy, telekomunikacja, poczta i kolej - taki wniosek zawiera opublikowany dziś raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, OECD. Autorzy analizy zwracają też uwagę na wysoki deficyt obrotów bieżących, zadłużenie zagraniczne, bezrobocie i zjawisko korupcji w Polsce.

Podkreślają konieczność kontynuowania i przyspieszenia prywatyzacji przedsiębiorstw.
OECD, wytykając nam błędy i zaniedbania, zauważa jednak, że "w ciągu ostatnich kilku lat Polska zmieniła się nie do poznania", zostało zbudowane państwo demokratyczne z działającą gospodarką rynkową.
Rolf Alter, przedstawiając raport w Warszawie, podkreślił dynamiczny rozwój przedsiębiorstw prywatnych w Polsce. Przypomniał, że wytwarzają one 70 procent Produktu Krajowego Brutto. W opinii Rolfa Altera, oznacza to dobry klimat dla prywatnej przedsiębiorczości.
W raporcie OECD stwierdzono zarazem opóźnienie procesu prywatyzacji wielkich firm. Wiceminister gospodarki Ewa Fryberg wyjaśniła, że ewentualne opóźnienia wynikają z konieczności restrukturyzacji całych sektorów gospodarki, takich jak górnictwo i przemysł stalowy. Ewa Fryberg podkreśliła, że celem strategicznym rządu jest zmniejszenie własności państwa w gospodarce do najwyżej 15 procent. Taki stan mamy osiągnąć do roku 2005. Dziś państwo zarządza 3.900 firmami.
Polska jest 16. krajem członkowskim OECD, który poddał swą gospodarkę kompleksowemu przeglądowi.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD jest najbardziej wpływową międzynarodową organizacją gospodarczą. Zrzesza najbogatsze państwa świata, w tym wszystkie kraje Unii Europejskiej.
Wczoraj minęła 6. rocznica przystąpienia Polski do tej organizacji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)