Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce chronić polski przemysł

0
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy umożliwiającej ochronę krajowego przemysłu przed przywozem towarów przemysłowych i rolnych, subsydiowanych przez inne państwa - poinformował CIR w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu

.

'Zgodnie z projektem, Polska może nakładać na towary subsydiowane środki wyrównawcze, czyli tymczasowe cła wyrównawcze, oraz ostateczne cła wyrównawcze i zobowiązania' - napisano w komunikacie.

Cła tymczasowe mogą być nakładane, jeżeli zostanie stwierdzone, że przywóz towarów subsydiowanych wyrządzi szkodę przemysłowi krajowemu.

'Cła wyrównawcze są ustalane w wysokości wystarczającej dla usunięcia szkody. Okres ich stosowania nie może być dłuższy niż 5 lat od chwili ustanowienia, z tym, że w wyniku postępowania przeglądowego okres ten może być przedłużony' - napisano w komunikacie.

Projekt ustawy o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów subsydiowanych ma być uzupełnieniem pakietu ustaw ochronnych, w skład którego wchodzą ustawy: o ochronie przed przywozem towarów po cenach dumpingowych, o ochronie przed nadmiernym importem towarów oraz o ochronie przed nadmiernym importem tekstyliów i odzieży, uchwalonych w 2001 roku.

Polska jako członek Światowej Organizacji Handlu (WTO) ma prawo do korzystania z prawnych środków ochronnych i wprowadzania przepisów regulujących niektóre praktyki niezgodne z zasadami uczciwej konkurencji oraz środki zapobiegające tym praktykom.

Postępowania dotyczące subsydiów oraz ich rozstrzygnięcia podlegają kontroli WTO.

Ponadto rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo działalności gospodarczej. Zmieniono m.in. przepis umożliwiający przeprowadzenie kontroli działalności gospodarczej w obecności osoby zastępującej kontrolowanego lub przez niego zatrudnionej, a w razie ich nieobecności - w obecności powołanego świadka.

'Zmiana tego przepisu ma na celu wyeliminowanie możliwości dokonania kontroli na terenie przedsiębiorstwa podczas nieobecności osoby upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy' - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Przedsiębiorcy pozostawiono możliwość upoważnienia innej osoby do reprezentowania go podczas kontroli.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)