Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd nie planuje naruszać niezależności RPP

0
Podziel się:

Premier Leszek Miller zadeklarował w czwartek w sejmowym expose, że rząd nie planuje składać projektów mogących naruszyć konstytucyjną niezależność Rady Polityki Pieniężnej.

Rząd nie planuje naruszać niezależności RPP

'Ważny cel, jakim jest obniżenie inflacji realizowany za wszelką cenę, może doprowadzić kraj do głębokiej recesji (...) Rząd nie będzie podejmował działań zmierzających do naruszenia konstytucyjnej zasady niezależności Rady Polityki Pieniężnej i Narodowego Banku Polskiego' - powiedział.

Dodał, że rząd podejmie starania zmierzające do porozumienie z RPP na temat kształtu polityki gospodarczej.

Premier powiedział, że w ciągu 100 dni rząd planuje ustabilizować finanse publiczne, w ciągu roku pobudzić przedsiębiorczość, a do końca kadencji zmniejszyć bezrobocie.

Podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że rząd złoży w Sejmie projekt budżetu na 2002 rok w drugiej połowie listopada.

'W ciągu stu najbliższych dni zamierzamy (...) ustabilizować finanse państwa. Dziura budżetowa nie jest abstrakcyjną dolegliwością ministra finansów. Oznacza stan ciężkiej choroby i zapaści państwa' - powiedział.

Ocenił, że 2002 rok będzie najważniejszym dla całej kadencji, ponieważ będzie to rok wiarygodności prowadzonej polityki, budzenia nadziei na poprawę bytu oraz zakończenia negocjacji z UE.

Miller zapowiedział w expose, że rząd rozpocznie wdrażanie programu gospodarczego na okres do 2005 roku.

'Program ten stanowić będzie narzędzie nadające polityce gospodarczej skonkretyzowany kształt' - powiedział premier w Sejmie.

Rządowy program działań ma uczynić państwo tańszym i sprawniejszym. W tym celu rząd wystąpił o zamrożenie płac w administracji państwowej, zmniejszył liczbę ministrów, a ponadto ograniczy liczbę zatrudnionych w administracji państwowej.

Zapowiedział, że polityka pomocy społecznej ograniczona będzie do najbiedniejszych.

Premier zapowiedział głęboką nowelizację ustawy o finansach publicznych i Ordynacji podatkowej. Zmiany będą miały na celu 'z jednej strony zwiększenie dyscypliny podatkowej w sferze budżetowej, a z drugiej zaś posłużą do ucywilizowania relacji między podmiotami gospodarczymi i obywatelami, a aparatem skarbowym państwa'.

Rząd chce wyeliminować luki i nieścisłości w prawie podatkowym.

'Nie można dłużej tolerować sytuacji, w której organy skarbowe dowolnie interpretują przepisy podatkowe' - powiedział Miller, zapowiadając jednocześnie przebudowę aparatu skarbowego w tym scalenie służb skarbowych i służb celnych.

'Zadbamy, aby podatki płaciły na równych prawach wszystkie działające w Polsce przedsiębiorstwa, te z kapitałem krajowymi i te, z kapitałem zagranicznym' - powiedział premier, nie podając szczegółów.

Rząd zamierza wprowadzić także procedury, które wyeliminują nieuczciwy transfer zysków za granicę.

Miller dodał, że prywatyzacja nie będzie podporządkowana tylko potrzebom budżetu państwa.

'Stanie się narzędziem długofalowej polityki gospodarczej państwa. Będzie służyć modernizacji przemysłu, poprawie jakości produkcji, zwiększaniu oferty eksportowej. (...) Na modernizację oczekuje wiele dziedzin: górnictwo, hutnictwo, przemysł zbrojeniowy, czy transport' - powiedział.

'Rola rządu nie polega na tym, aby wszystko sprzedać i to bez względu na cenę, ale by uczynić z prywatyzacji, z wprowadzenia kapitału prywatnego, w tym kapitału zagranicznego, narzędzie budowania silnych, zdrowych i rokujących na przyszłość organizmów gospodarczych' - dodał.

Rząd zamierza ponadto przygotować projekt ustawy o wspieraniu inwestycji, w tym infrastrukturalnych, które będą się opierały na mieszanym systemie finansowania, czyli środkach państwa, rodzimym oraz zagranicznym kapitale.

Premier zapowiedział także podjęcie działań polepszających warunki działania małej i średniej przedsiębiorczości oraz tworzenie takiego otoczenia, aby przyciągać do Polski inwestycje zagraniczne.

Miller powiedział, że rząd chce wprowadzić Polskę do Unii Europejskiej w 2004 roku a w przyszłym roku zamierza zakończyć negocjacje z Unią.

'Członkostwo Polski w UE to zadanie najdosłowniej patriotyczne, bo przesądzające o naszej cywilizacyjnej przyszłości' - powiedział.

W ocenie premiera rolnictwo wymaga wsparcia finansowego i ekonomicznego.

'Polska wieś i rolnictwo przeżywają głęboką zapaść. Rolnictwo wymaga wzorowanego na Unii Europejskiej wsparcia ekonomicznego i finansowego. Na polskiej wsi narasta poczucie krzywdy. Dochody rolników i ich rodzin są niższe od przeciętnej' - powiedział.

Dodał, że uważa za niezbędne ustawowe zagwarantowanie szybkiego regulowania należności rolników za płody rolne.

Zdaniem premiera niezbędne jest także uszczelnienie granic przez pełny monitoring importu i wprowadzenie rejestracji wwożonych towarów i stosowanie kaucji tranzytowych.

'Poprzez pełne egzekwowanie już obowiązujących norm jakościowych będziemy chronić polski rynek przed nieuczciwą konkurencją' - powiedział.

Miller zadeklarował, że jego rząd pozostawi gospodarkę w dobrym stanie, a państwo dobrze zorganizowane.

'Niezależnie od tego, kto będzie w Polsce władzę przejmował, pozostawimy gospodarkę w stanie umożliwiającym jej dalszy rozwój, a polskie państwo dobrze zorganizowane i w stanie należytego porządku' - powiedział.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)