Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przeciwko sprzedaży 'po rażąco niskiej cenie'

0
Podziel się:

Rząd chce uniemożliwić wielkim sieciom handlowym sprzedaż towarów po rażąco niskiej cenie i tym samym polepszyć sytuację małych przedsiębiorstw

- poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, wchodzący w skład pakietu 'Przede wszystkim przedsiębiorczość'.

CIR poinformowało, że w projekcie nowelizacji rząd założył, że wielkie sieci handlowe będą miały zakaz prowadzenia agresywnej polityki cenowej polegającej na sprzedaży towarów bez marży lub z marżą niepokrywającą kosztów handlowych.

'Ma to zapewnić skuteczniejszą ochronę małych przedsiębiorstw spotykających się na rynku z konkurencją, której nie są w stanie sprostać' - napisano w komunikacie.

Zgodnie z projektem za czyn nieuczciwej konkurencji będzie uznawane utrudnianie małym przedsiębiorcom dostępu do rynku przez sprzedaż towarów lub usług w obiektach handlowych o powierzchni powyżej 400 m kw. po cenie nieuwzględniającej marży handlowej.

Sprzedaż bez marży nie będzie uznawana za czyn nieuczciwej konkurencji, jeśli będzie dokonywana w ramach wyprzedaży na koniec sezonu letniego i zimowego, trwającej nie dłużej niż miesiąc, oraz wyprzedaży ze względu na upływający termin przydatności towarów do spożycia lub upływającą datę minimalnej trwałości.

Ponadto sprzedaż po cenach nieuwzględniających marży będzie możliwa przy likwidacji obiektu handlowego pod warunkiem, że taka sprzedaż nie potrwa dłużej niż trzy miesiące od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o likwidacji placówki. Przy likwidacji wszystkich obiektów handlowych przedsiębiorcy - w związku z zaprzestaniem przez niego działalności handlowej - sprzedaż nie może przekroczyć jednego roku.

Rząd chce także zakazać niektórych form premiowania sprzedaży stosowanych przez wielkie sieci handlowe i silnych ekonomicznie producentów. Firmy nie mogłyby stosować nagród o znacznej wartości oraz odmiennych nagród od przedmiotu sprzedaży.

Według projektu za czyn nieuczciwej konkurencji nie będzie uznawana sprzedaż premiowana towarami lub usługami o niewielkiej wartości nieprzekraczającej jednostkowej ceny towaru lub usługi objętych nagrodą oraz próbki towarów.

Dzięki projektowanym zmianom miałaby się poprawić sytuacja małych i średnich firm, których nie stać na fundowanie premii. Projektowana nowelizacja ustawy ma także zakazać stosowania loterii promocyjnych przez przedsiębiorstwa. Chodzi tu o te sytuacje, kiedy firmy gwarantują wygraną, jeśli osoba zakupi pewien towar lub wpłaci określoną kwotę pieniędzy.

Z doświadczeń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że bardzo duża grupa klientów wierzy w zapewnienia o wygranej i dokonuje niekorzystnych dla nich transakcji.

Jeden z projektowanych przepisów wyklucza możliwość imiennego adresowania ofert i nadawania im charakteru oficjalnych zawiadomień.

Rząd chce także zakazać tzw. sprzedaży lawinowej, będącej odmianą piramidy finansowej, polegającej na tym, że nabywcom towarów lub usług obiecuje się uzyskanie szczególnych korzyści, jeśli nakłonią inne osoby do takich samych transakcji. W Unii Europejskiej taka forma sprzedaży jest zakazana.

'Zjawisko sprzedaży lawinowej (piramidy) jest niebezpieczne społecznie. Osoby stojące na szczycie stworzonej przez siebie piramidy osiągają, w wyniku jej rozbudowy o kolejne szczeble, znaczne sumy pieniędzy. Osoby na najniższych szczeblach, a zwłaszcza te, które stanowią podstawę struktury (80–90 proc. uczestników), są przegranymi i tracą zainwestowane pieniądze' - napisano w komunikacie CIR.

Rząd proponuje, żeby organizatorzy sprzedaży lawinowej lub nią kierujący podlegali karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Zakaz organizowania piramid finansowych przewidziano także w projekcie nowelizacji kodeksu karnego znajdującym się w Sejmie.

Ponadto projekt zakłada rozszerzenie definicji tajemnicy przedsiębiorstwa. Rząd proponuje, żeby ochroną objęte były wszystkie informacje mające dla przedsiębiorcy wartość gospodarczą, które uznał on za poufne i zastosował wobec nich odpowiednie środki w celu utrzymania ich w tajemnicy.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)