Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słowenia ma nowy, centrolewicowy parlement

0
Podziel się:

Priorytetem jej rządu będzie ożywienie słoweńskiej gospodarki

Słowenia ma nowy, centrolewicowy parlement
(globalclaire/cc/flickr)

Słoweński parlament zatwierdził w środę nowy, centrolewicowy gabinet premier Alenki Bratuszek. Priorytetem jej rządu będzie ożywienie słoweńskiej gospodarki, uzdrowienie sektora bankowego i zapobieżenie konieczności zwracania się o zagraniczny pakiet pomocowy.

Alenka Bratuszek jest pierwszą kobietą premierem w historii Słowenii. Jej 14-osobowy gabinet zastąpi centroprawicowy rząd premiera Janeza Janszy, który upadł pod koniec lutego po przegłosowaniu w parlamencie złożonego przez opozycję wniosku o wotum nieufności.

43-letnia Bratuszek specjalizuje się w sprawach budżetowych, była wysoką urzędniczką resortu finansów, ale ma stosunkowo niewielkie doświadczenie polityczne. Czekają ją trudne zadania, a młoda premier zadebiutowała w polityce zaledwie dwa lata temu - pisze AFP.

Słowenia znalazła się w tak trudnej sytuacji gospodarczej, że jest potencjalnym kandydatem do pilnej pomocy finansowej Unii Europejskiej, stara się jednak uniknąć losu Irlandii, Grecji, Portugalii i Hiszpanii.

"Uważam, że w roku 2020 Słowenia będzie wciąż państwem socjalnym i prosperującym gospodarczo. Musimy po prostu znaleźć dobrą drogę" - napisała premier na swoim blogu.

Nowy rząd tworzą cztery ugrupowania: Pozytywna Słowenia (PS), na której czele stoi premier Alenka Bratuszek, Socjaldemokraci (SD), Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (DeSUS) i Liga Obywatelska (DL). Nowa koalicja ma w parlamencie 49 z 90 mandatów.

Od stycznia rząd zamieszanego w skandal korupcyjny Janszy stracił poparcie trzech z pięciu partii koalicji rządowej i dysponował w parlamencie jedynie 30 głosami. Koalicję opuścili deputowani Ligi Obywatelskiej, Demokratycznej Partii Emerytów Słowenii i Słoweńskiej Partii Ludowej (SLS).

Zarzuty wobec Janszy dotyczą nieprawidłowości w jego deklaracjach majątkowych. Majątek byłego premiera miał wzrosnąć w niejasny sposób o co najmniej 210 tys. euro.

Kryzys polityczny nastąpił w bardzo trudnym momencie dla małej, dwumilionowej Słowenii, należącej do strefy euro od 2004 roku. Nowy rząd będzie musiał zreformować system bankowy, borykający się ze złymi pożyczkami, sprywatyzować wiele przedsiębiorstw państwowych i ewentualnie zwiększyć stawkę VAT, aby zredukować deficyt budżetowy do 3 proc. PKB w 2013 roku; w 2012 roku wyniósł on 4,2 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą przedterminowych wyborów. Mają dość Protestujący mają dość elit rządzących i żądają rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. W centrum Lublany, w gęstym deszczu, demonstrowało wczoraj 5 tysięcy ludzi.
Skandal korupcyjny. Partia opuszcza koalicję Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (DeSUS) ogłosiła, że jeszcze w lutym wystąpi z koalicji rządzącej w związku ze skandalem korupcyjnym, w który zamieszany jest premier Janez Jansza.
Słowenia ma nowego prezydenta Dziś odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. W pierwszej turze 11 listopada Pahor zdobył 39,9 proc. głosów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)