Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółki dystrybucyjne mogą wzmocnić BOT i PKE

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa w ramach konsolidacji pionowej planuje wzmocnienie wytwórców energii z Polskiego Koncernu Energetycznego i z grupy BOT dwiema grupami spółek dystrybucyjnych

- poinformował we wtorek wiceminister skarbu Tadeusz Soroka.

"Jeżeli powstanie Polski Koncern Energetyczny oraz grupa o roboczej nazwie BOT, to obie te grupy powinny być zasilone w grupę dystrybutorów energii" - powiedział Soroka, nie podając jednak szczegółów, na konferencji o sektorze elektroenergetycznym zorganizowanej przez "Puls Biznesu".

Oznacza to, że resort skarbu przychylił się do koncepcji konsolidacji pionowej w elektroenergetyce.

"Musimy otworzyć się na konsolidację pionową" - powiedział Soroka.

Minister przedstawił plany prywatyzacyjne w odniesieniu do sektora. Poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w 2004 roku na giełdę trafić ma na mniejszościowy pakiet Południowego Koncernu Energetycznego.

W przyszłym roku sprywatyzowane mają być także dwie grupy dystrybutorów. Minister nie podał szczegółów, ale najprawdopodobniej chodzi tu m.in. o prywatyzację utworzonej już Enei, czyli zakładów z zachodniej Polski.

W 2004 roku sprzedane także mają być elektrociepłownie i ciepłownie, które nie są przeznaczone do konsolidacji. Chodzi tu m.in. o elektrociepłownie w Poznaniu i w Łodzi, których proces prywatyzacyjny już się rozpoczął, a także o elektrociepłownię w Bydgoszczy.

W 2006 roku na giełdę może trafić mniejszościowy pakiet akcji Polskiego Koncernu Energetycznego.

Pod koniec października Soroka poinformował PAP, że resort skarbu planuje powołanie w listopadzie Polskiego Koncernu Energetycznego, złożonego z udziałów m.in. istniejącego już Południowego Koncernu Energetycznego.

Według wstępnych planów, do Polskiego Koncernu Energetycznego resort skarbu chce wnieść 35 proc. akcji Południowego Koncernu Energetycznego, a także inne aktywa, m.in. Elektrownię Kozienice oraz kilka elektrociepłowni, np. Zabrze i Tychy.

Minister potwierdził wcześniejsze informacje PAP, że trwają prace nad powołaniem drugiej grupy energetycznej, Bełchatów-Opole-Turów (tzw. grupa BOT), i w połowie listopada rozpoczną się konsultacje ze związkami zawodowymi w spółkach przewidzianych do konsolidacji.

Powstanie BOT budziło wcześniej obawy załóg. Przeciwni powstaniu grupy byli związkowcy z elektrowni i kopalni w Bełchatowie.

Zgodnie z rządowymi planami z początku 2003 roku, w skład nowej grupy BOT wchodzić ma pięć podmiotów: kopalnia i elektrownia w Bełchatowie, Elektrownia Opole oraz kopalnia i elektrownia w Turowie.

energia
energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)