Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stabilizacja koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

Wskaźnik klimatu koniunktury w przemyśle w kwietniu ukształtował się na poziomie 4, czyli podobnie jak miesiąc temu - podał w środę Główny Urząd Statystyczny

.

"Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w kwietniu pozytywna, zbliżona do oceny sprzed miesiąca i lepsza niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat" - napisał GUS w komunikacie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje - podobnie jak w marcu - 25 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 21 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Ogólny klimat koniunktury jest oceniany podobnie w sektorze prywatnym i publicznym.

W kwietniu GUS odnotował wzrost liczby nowych zamówień i bieżącej produkcji. Odpowiednie oceny prognostyczne są natomiast ostrożniejsze niż w ubiegłym miesiącu.

Bieżące nowe zamówienia są oceniane korzystnie po raz pierwszy od ośmiu miesięcy dzięki znacznej poprawie krajowego portfela zamówień.

"Powoduje to, że producenci decydują się na rozszerzenie skali bieżącej produkcji. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Mimo nadal odnotowywanych opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów zmniejszają się trudności w bieżącym regulowaniu przez przedsiębiorstwa ich zobowiązań finansowych" - napisał GUS.

W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują poprawy swej sytuacji finansowej, nawet w stopniu większym niż prognozowano to w ubiegłym miesiącu. Przewidywane dalsze redukcje zatrudnienia mogą utrzymać się na poziomie przewidywanym przed miesiącem. Ceny produkowanych wyrobów mogą nieznacznie obniżyć się.

Najlepiej oceniają w kwietniu koniunkturę producenci: masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 23 – wzrost o 3 punkty w stosunku do ubiegłego miesiąca), wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (plus 14 – wzrost o 5 punktów), wyrobów chemicznych (plus 11 – spadek o 7 punktów), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (plus 11 – wzrost o 8 punktów), wyrobów z drewna (plus 9 – wzrost o 8 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 5 – wzrost o 1 punkt).

Najgorsze oceny formułują producenci: metali (minus 23 – spadek o 5 punktów), odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 11 – wzrost o 9 punktów), pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (minus 9 – spadek o 9 punktów), maszyn i urządzeń (minus 8 – wzrost o 1 punkt), maszyn i aparatury elektrycznej (minus 1 - spadek o 1 punkt) oraz prowadzący działalność wydawniczą i poligraficzną (minus 10 – spadek o 20 punktów).

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)