Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Zakaz handlu przez 31 godzin. Ministerstwo odpowiada Solidarności

135
Podziel się:

Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej nie popiera postulatów związkowców rozszerzenia niedzielnego zakazu na sobotni wieczór. Stanisław Szwed zapowiada jednak, że resort ma pomysł na rozwiązanie problemu działających w niedzielę „placówek pocztowych”.

Wiceminister Stanisław Szwed nie poprze wszystkich postulatów związkowców.
Wiceminister Stanisław Szwed nie poprze wszystkich postulatów związkowców. (money.pl)

Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej nie popiera postulatów związkowców rozszerzenia niedzielnego zakazu na sobotni wieczór. Stanisław Szwed zapowiada jednak, że resort ma pomysł na rozwiązanie problemu działających w niedzielę „placówek pocztowych”.

O braku pozytywnej rekomendacji dla postulatów Solidarności Stanisław Szwed poinformował w wywiadzie dla gazeta.pl. W jego ocenie propozycja ta może ewentualnie być dyskutowana z grupą posłów i w ten sposób można ją dalej rozważać.

Jednak jego resort uważa, że doba ma 24 godziny i „robienie wyłomu w przypadku handlu nie byłoby dobrym rozwiązaniem”. Ponadto Ministerstwo Rodziny będzie postulowało zawarcia takich regulacji w regulaminach poszczególnych sklepów, ale nie w ustawie.

Zobacz także: Zakaz handlu dobija najmniejsze sklepy. Wygrywają giganci

Minister zapowiedział jednak, że w innej kwestii, o której mówią związkowcy, czyli tzw. placówek pocztowych, które mają uzasadniać otwarcie sklepu w niedzielę, staną po stronie Solidarności. Dlaczego?

Bo dla Szweda oczywistym jest, że np. sieć Żabka nie jest placówką pocztową, i jego zdaniem wykorzystuje kruczki prawne. Dlatego resort pozytywnie zarekomenduje doprecyzowanie przepisów w tej materii.

Wiceminister wspomina w wywiadzie, że w tej sprawie przekonywał już szefów sieci, ale nie chcieli oni odstąpić od tych praktyk. Zapewniał również, że podobnych wątpliwości nie ma co do właścicieli stacji benzynowych. Dlatego tu zmian żadnych nie będzie, bo „podstawową działalnością stacji jest sprzedaż paliwa. Tutaj w tym zakresie nie ma prób omijania prawa” - mówi Szwed w wywiadzie dla gazeta.pl.

Wiceminister zapowiedział również, że zmiany dotyczące dookreślenia co jest, a co nie jest, placówką pocztową realnie mogą zaczaić obowiązywać od początku 2019 r. W tym pakiecie poprawek mają się też znaleźć te, które doregulują kwestię umożliwienia członkom rodziny pracy w niedzielę w sklepach franczyzobiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(135)
bębenek
6 lat temu
sklepy powinny być otwarte 3 razy w tygodniu,a monopolowe tylko w poniedziałek od godz 13 .będzie ład i porzadek , ludzie bedą mieli czas na modlitwę i spokojne rozmnarzanie.
fabian
6 lat temu
Usługi pocztowe u żabek są legalne, zgodne z prawem, umowy podpisane dawno temu, więc co ten minister bajdurzy o jakiś kruczkach prawnych?
olga
6 lat temu
I znowu siedli na te biedne żabki, jednocześnie przez palce patrząc na to co wyrabiają stacje benzynowe, po prostu granda.
demot
6 lat temu
oto równe i sprawiedliwe traktowanie, usługi pocztowe u żabki to wykorzystywanie kruczków prawnych, ale już robienie ze stacji benzynowych supermarketów złe nie jest. Minister nie widzi w poszerzeniu działalności stacji nic złego. Swój swojego zawsze będzie wspierał
hihihihi
6 lat temu
HEJ !!! "handlowcy" co jedliście w "komunie" gdy sklepy były czynne do godz. 18:00, a w soboty do 13:00
...
Następna strona