Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany zasad przyznawania stypendiów studenckich

0
Podziel się:

Zmieniają się zasady przyznawania stypendiów studenckich. Od października o pomoc mogą starać się nie tylko studenci dzienni, ale także zaoczni, wieczorowi i eksternistyczni oraz osoby, które uczą się w szkołach prywatnych.

Efekt zmian jest jednak taki, że na wielu uczelniach albo stypendia będą niższe, albo będzie ich mniej.

Podstawowy warunek otrzymania stypendium to dochód w rodzinie nie przekraczający 569 złotych na osobę. Każda uczelnia ma przy tym na własną rękę ustalić szczegółowe kryteria przyznawania pomocy materialnej.

Rząd przekazał na ten cel dwa razy więcej pieniędzy niż rok temu. Dlatego jak twierdzi wiceminister edukacji Tadeusz Szulc stypendia nie powinny być niższe. Wszystko dlatego, że o pomoc stara się znacznie mniej studentów wieczorowych i zaocznych niż się spodziewano.

Tymczasem samorządy studenckie alarmują, że pieniędzy jest za mało, by utrzymać dotychczasowe stawki. Dlatego cięcia są nieuniknione.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim stypendia socjalne otrzyma prawdopodobnie 5 tysięcy osób czyli o tysiąc więcej niż przed rokiem. "O 100 złotych zmniejszą się za to stawki stypendiów naukowych" - tłumaczy Paweł Mielnik z samorządu UJ. "Będziemy musieli przekwalifikować pieniądze ze stypendiów naukowych na socjalne. To jest wytyczna NIK" - dodaje.

Podobna sytuacja jest na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendiów socjalnych będzie o 10 procent więcej niż w zeszłym roku, natomiast naukowych będzie mniej.

Z kolei na Polietchnice Warszawskiej stawki stypendiów prawdopodobnie nie zmienią się. "Wszystko dlatego, że niewielu studentów zaocznych czy wieczorowych spełnia odpowiednie kryteria" - tłumaczy Michał Hryciuk z samorządu na Politechnice. "Część z nich ma po prostu za wysokie dochody" - dodaje.

Wnioski o przyznanie stypendium socjalnego na większości uczelni można składać do 31 października.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)