Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Woda z kopalni. Do picia i do mycia. "Ma dużo pozytywnych minerałów"

11
Podziel się:

Polska Grupa Górnicza pochwaliła się wodą pochodzącą z kopalni, która może być wykorzystywana do celów spożywczych, ale nie tylko. "To jest coś cennego. Woda ma także dużo pozytywnych minerałów" – chwalą pomysł przedstawiciele PGG.

Woda z kopalni. Do picia i do mycia. "Ma dużo pozytywnych minerałów"
Woda pitna z kopalni Ziemowit (PAP, Zbigniew Meissner)

Zmineralizowana woda pitna wytwarzana jest przez Polską Grupę Górniczą (PGG) z podziemnych wyrobisk kopalni Ziemowit w Lędzinach. Jest wykorzystywana w celach spożywczych, socjalno-bytowych i technicznych.

Woda z kopalni Ziemowit

Przedstawiciele PGG zaprezentowali wodę z kopalni Ziemowit w Lędzinach. Woda "KWK Piast-Ziemowit AQUA CO@L" jest czerpana z pompowni, która znajduje się na głębokości ponad 400 m pod ziemią. Spływa z północnego obszaru górniczego kopalni "Ziemowit" - z rejonów zlikwidowanych wcześniej szybów "Piast II" i "Hołdunów".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podział budynków na klasy. Wampiry energetyczne mają zniknąć
Udaje się tę wodę ujmować, oczyszczać przez stację uzdatniania wody i korzystać z dobrodziejstw, które daje nam natura. To jest coś cennego. Woda ma także dużo pozytywnych minerałów - powiedział wiceprezes ds. produkcji PGG, Rajmund Horst.

Woda kopalniana zawiera m.in. magnez, sód, wapń, wodorowęglany, chlorki i siarczany, a całkowita zawartość składników mineralnych wynosi około 800 miligramów na decymetr sześcienny.

Nie tylko do celów spożywczych

Woda jest wykorzystywana nie tylko do celów spożywczych, ale także do celów socjalno-bytowych i technicznych. Ruch Ziemowit dostarcza kranową wodę do 13 proc. mieszkańców Lędzin. Rocznie kierowanych jest 200 tysięcy metrów sześciennych wody do mieszkańców Lędzin.

Łaźnie górnicze są zaopatrywane właśnie z tej wody. Wykorzystywana jest do mycia, celów sanitarnych i picia. Są przygotowane punkty poboru wody, z których górnicy mogą korzystać, napełniać swoje pojemniki przed zjazdem na dół i po wjeździe. Woda jest dostępna przez całą dobę — powiedział Horst.

Zasoby słodkiej wody są także wykorzystywane do rezerwowego zasilania systemu przeciwpożarowego w podziemiach kopalni.

PGG wykorzystuje także mocno zasoloną wodę (ok. 40 proc. dopływu wody), która jest odprowadzana przy użyciu zbiornika retencyjno-dozującego, znajdującego się w byłej kopalni Czeczott w miejscowości Wola.

Woda to życie – podsumowuje wiceprezes Horst.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Róża
11 miesięcy temu
bardzo bym chciałą się przzwyczaic ale najlepiej wchodzi mi gazowana cisowianka z sokiem z cytryny i nie potrafię się przekonać do niczego innego duzy plus z tego bo wypijam jej nawet do 3 litrów dziennie
zwykły przech...
11 miesięcy temu
Ryby w Odrze doceniły już jej prozdrowotne właściwości!
Anty
11 miesięcy temu
Jeżeli ma fluor to wyrzucić
SilesiaMAN
11 miesięcy temu
Nie zamierzam dodatkowo dofinsnaować górniczych, albo pogórniczych interesów kupując to "cudo". Wystarczy, że doapłacam tdo nich w podatkach
Jorg
11 miesięcy temu
Na Staszicu jest taka woda ,są, krany jest lekko gazowana ,niegazowana ,mi tam smakuje, zresztą dużo ludzi ją pije i nie narzeka